BlackBerry Passport’un İlk İzlenimleri İyi BlackBerry Passport’un İlk İzlenimleri İyi
BlackBerry’nin kimilerince merakla beklenen telefonu Passport, piyasaya çıktı. Samsung’un, Apple’ın vs. çılgınlar gibi lansmanlar yaparak tüm dünyaya duyurdukları telefonlarından sonra BlackBerry Passport’un böylesi sessiz ve... BlackBerry Passport’un İlk İzlenimleri İyi

BlackBerry’nin kimilerince merakla beklenen telefonu Passport, piyasaya çıktı. Samsung’un, Apple’ın vs. çılgınlar gibi lansmanlar yaparak tüm dünyaya duyurdukları telefonlarından sonra BlackBerry Passport’un böylesi sessiz ve sedasız bir şekilde piyasaya çıkması içimizi burktu diyebiliriz.

Neden mi? Çünkü bu telefonun işletim sistemi, kullanım rahatlığı, stabilitesi ve sahip olduğu özellikler oldukça başarılı. Donanım tarafında da farklı bir yapısı olduğu malum zaten. Gorilla Glass 3’ün koruduğu 1:1 (yani bildiğin kare) 1440 x 1440 piksel bir ekranıyla fark yaratan cihaz, 3450mAh’lık piliyle karışık kullanımda “30 saate kadar pil ömrü” vadediyor. 2.2GHz’lik 4 çekirdekli işlemcisi, 3GB belleği, 32GB’lık depolama birimi ve 13MP’lik arka kamerasıyla da oldukça güçlü bir donanıma sahip olduğunu söylemeliyiz.

Bu arada BlackBerry 10 cihazların “.apk” dosyalarını desteklediğini, dolayısıyla da Android uygulamalarını çalıştırabildiğini biliyorsunuz. Daha önce haberini de verdiğimiz gibi bu, BlackBerry OS 10.3 ile birlikte olaya Amazon Appstore’un da olaya dahil olmasıyla bu durum başka bir boyuta taşındı diyebiliriz. En azından artık resmi olarak bir Appstore desteğinin olması çok iyi bir şey; program uyumlulukları vs. böylelikle çok daha az olacaktır. Amazon Appstore’un, Passport ile birlikte geldiğini belirtelim.

BlackBerry Passport’la gelen bir diğer özellik de dijital asistan (yalnız adı çok düz olmuş: “BlackBerry Assistant”). Siri, Cortana vs. kadar gelişmiş bir asistan olmayacaktır; ancak yine de nasıl çalıştığı konusunda herhangi bir bilgi yok henüz.

Engadget gibi sitelerden olumlu yorumlar alan cihaz ABD’de 599$, Kanada’da 699$, Birleşik Krallık’ta 529£, Almanya ve Fransa’da ise 649€’dan satışa çıktı. İncelemesinin peşinde koşuyoruz biz de, beklemede kalın.

Kaynak: Slashgear, EngadgetYiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.