Kategoriler

BLOG: Pahalı Android’in Derdi de Büyük Oluyor…

Özellikle OnePlus Two ve Moto X Style gibi cihazların tanıtımının ardından daha net görüldü ki, Android cihazlara hayvani meblağlar ödemeye hiç ama hiç de gerek yok.

Özellikle OnePlus Two ve Moto X Style gibi cihazların tanıtımının ardından daha net görüldü ki, pahalı Android cihazlara para saçmaya hiç ama hiç de gerek yok. Tamam, Samsung Galaxy S6 Edge çok güzel telefon, hızlı telefon eyvallah da; yarı fiyatından daha düşük cihazlar da onun yaptıklarını pek tabi yapabiliyor.

Evet onun kadar mükemmel bir ekranı yok belki uygun fiyatlı Android’lerin. Uygulamaları da 1 saniye geç açıyor; ya da ne bileyim ‘kıvrımsız’ ekranında ışık gösteremiyor vs. Ama aradaki fiyat farkına bakınca, uygun fiyatlı Android işletim sistemli cihazların çok çok çok daha makul seçenekler olduğu ortada. Samsung’dan girdim mevzuya; zira bu durumdan kullanıcıların da haberdar olduğunu en iyi gösteren firma Samsung oldu diyebiliriz. Piyasaya ilk çıktığında uçuk fiyatlara sahip olan yeni Galaxy’ler, satış konusunda Samsung’a hiç de istediğini veremedi. Son aylarda o kanattan daima zarar açıklayan firma, şu sıralar telefonların fiyatlarına ayar çekmekle meşgul. Çareyi orada arıyor ancak nafile.

fragtist-haber-yeni-galaxy-s6-s-edge

Işıklısın, şıksın; ama biz fakirlere göre deyılsın. ):

Şimdi gelelim rakamlara. 2014’ün ilk çeyreğinde, 600$+ cihazlar toplam Android’li cihazların %9.1’ini oluştururken; bu rakan 2015’in ilk çeyreğinde %5.6’ya gerilemiş durumda. Kısacası insanlar, Android işletim sistemini rahatlıkla kullanmak için servet harcamaya gerek olmadığını idrak etmeye başladıklar. Hem de tepe seviye cihazlarına büyük ümitler bağlayan büyük firmaları korkutacak şekilde. Peki bu cihazların satışı duracak mı? Analistler, 600$+ Android işletim sistemli cihazların satışının duracağını öngörmüyor; ancak bu cihazların satış rakamlarının her geçen yıl daha da düşeceğini düşünüyorlar.

Peki ya iPhone? İşte orada durumlar biraz karışık; zira Apple ve iPhone’un popularitesi, yıllardır düşmeyi bırakın; gittikçe artmaya devam ediyor. Apple, her seferinde satış rekorlarından bahsediyor; iPhone’un da büyük bir destekçisi olduğu servetini her yıl artırmaya devam ediyor. Peki tepe seviye Android’li cihazlar acı çekerken, aynı fiyat aralığında bulunduğunu söyleyebileceğimiz (Türkiye’de de 2500-4000TL arası değişen fiyatlarıyla) iPhone’lar nasıl böylesi peynir ekmek gibi satılıyor?

Bu sorunun cevabı, tahminlerle verilebilir. Birincisi, iOS’in sadece iPhone’da olması. 20831973219 farklı Android’li telefon varken, bir tane iPhone var (ya da iki işte). Bu da, Android kullanmak istemeyen premium müşterilerin kalan tek tercihinin Apple olduğunu gösteriyor. Bahsi geçen müşteriler, ilk iPhone’dan bu yana kısmen ya da tamamen Apple ekosistemine geçmiş de olabilirler. Bu da, Android tarafında böyle bir şey söz konusu olmadığından, müşterilerin büyük çoğunlukla Cupertinolu firmaya bağlı kalmaya devam edeceklerini gösterir (tabi alışkanlık da bir etmen).

Onun haricinde Apple’ın, ürünlerini pazarlama konusunda ne kadar başarılı bir firma olduğu konusuna girmemize gerek yok sanırım. Apple’ın tanıtımları (hele ki Steve Jobs zamanında) stand-up gibi geçerken, başta Samsung olmak üzere diğer firmaların tanıtımları biraz güdük kalıyor. Mizahtan ve çarpıcılıktan uzak tanıtımlar da, ürünün satışlarını düşürüyor denilebilir. Tüm bunların yanı sıra iPhone’un hâlâ statü belirten bir cep telefonu olduğunu belirtmeliyiz (ama güncel model olacak (: -Mert). Diğer herhangi bir telefonda böyle bir hava yok; olsa da müşterilerin umurunda değil gibi pek.

O zaman Apple, iPhone satışlarıyla servetini sürekli artırıp sonunda dünyayı ele mi geçirecek? İşte burada, analistler farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyorlar konuya.

fragtist-haber-iphone-6-iphone-6-plus

Bakalım iPhone’ların da rahatı bozulacak mı??

Bir araştırma analisti olan Bob O’Donnell, premium telefonların çile çekmesinin Android’den büyük bir sorun olduğunu söylüyor ve ekliyor: “iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın bu kadar çok satmasının nedeni, insanların geniş ekrana olan ilgisiydi. Bu cihazları satın alan insanlar, zaten memnun oldukları büyük ekranı cihazlara sahipler. O nedenle eskisi kadar sık şekilde telefon yenilemeyeceklerdir.” Şimdiye kadar çıkan tüm iPhone’ların deli gibi sattığını düşününce, bu bakış açısı bana çok inandırıcı gelmedi açıkçası. Ancak ilginç bir iddia olarak burada kalsın; zaten yakın zamanda göreceğiz (bu arada O’Donnell’in söylediklerinin tutması bizim için daha iyi; zira bu durumda, tüm telefonların fiyatı düşecektir, düşmek zorunda kalacaktır).

Kısacası Apple’ın durumu ne olacak bilinmez; ancak Android işletim sistemli cihaz üreten firmaların, -kendi iyilikleri için- bir adım atması gerek. Merakla izliyoruz bakalım (Microsoft ve BlackBerry bu karmaşadan bir yol bulurlar mı dersiniz? Eh, onu da zaman gösterecek. Özellikle Microsoft’un atacağı adımlar gerçekten merak konusu. -Mert).

fragtist-motorola-moto-x-style-2

Görüntülenmeler:
6
İlgili etiketler:
· · · · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Blog · Mobil · Telefon