BLOG: Şu Anda Sıfırını Satın Alabileceğiniz 5 Efsanevi Nokia Modeli BLOG: Şu Anda Sıfırını Satın Alabileceğiniz 5 Efsanevi Nokia Modeli
Geçtiğimiz yıl, şöyle bir dosya konusu/blog yazmıştık hatırlayacak olursanız. Eğer bu dosya konusunu okudunuz ve derinden bir “Off…” çektiyseniz, bu haber hoşunuza gidebilir. Mobil departmanın... BLOG: Şu Anda Sıfırını Satın Alabileceğiniz 5 Efsanevi Nokia Modeli

Geçtiğimiz yıl, şöyle bir dosya konusu/blog yazmıştık hatırlayacak olursanız. Eğer bu dosya konusunu okudunuz ve derinden bir “Off…” çektiyseniz, bu haber hoşunuza gidebilir.

Mobil departmanın satılışından önce servis değişimlerinde kullanılan pek çok sıfır Nokia cihazı, internette yeni sahiplerini bekliyor. Bu cihazlar arasında, pek çok dikkat çeken efsanevi model mevcut. Bu modellerin çoğu, şu anda birincil cep telefonu olarak kullanılmaz belki; ancak koleksiyoncuysanız ya da ana telefonunuzun yanında ikincil bir nostaljik model arıyorsanız, konuyla ilgili Google’a danışmanızı önereceğiz size.

Satış sitelerinde yer alan sıfır cihazlar arasında 3310, 5210 gibileri de vardı; ancak şu anda görüyorum ki bu cihazlar tükenmiş. Peki şu anda alabileceğiniz en efsane 5 Nokia hangisi? (Not: Sıralama, alelade yapılmıştır. Herhangi bir düzeni yoktur. Telefonlar, 2004/2005/2006 yıllarına aittir. Yani iPhone’un her şeyi mahvetmediği yıllar…)

Nokia 6600
Yaşı tutan okurlarımız, 6600’ın bir zamanlar kaç kişinin hayallerini süsleyen bir model olduğunu hatırlayacaklardır. Tasarımı, donanımı ve yazılımıyla birlikte zamanının efsanelerinden biri olan 6600’ın sıfırını, şu anda 250TL gibi bir fiyata bulmak mümkün. Eğer bir zamanlar aşırı derecede pahalı olan bu telefonda gözünüz hâlâ varsa, hemen harekete geçin deriz.

fragtist-nokia-6600

Nokia 3250
Nokia’nın 2006’da çıkardığı 3250, firmanın en eğlenceli ve en çılgın modeli olabilir. Telefonların birbirinin kopyası olmadığı o güzel günlerde bile epey ses getirmişti. Gövdesinin alt kısmı 270 derece dönen cihaz, böylelikle bir hamleyle kameraya; ikinci bir kamleyle de müzikçalara dönüşebiliyordu. Hoparlörünün ses kalitesi ise tek kelimeyle inanılmazdı. Symbian’ın tüm sağlam özelliklerini barındırıyordu… O zamanlar çılgın gibi pahalı olan bu telefon, şu anda yalnızca 300TL’ye bulunabiliyor. Güzel bir koleksiyon parçası olmaz mıydı?

fragtist-nokia-3250

 

Nokia 7380
Bu da, 7280’le birlikte Nokia’nın en farklı telefonlarından… Firmanın “NaviSpinner” ismini verdiği tekerleği ile kontrol edilen cihaz, tam bir moda ikonuydu. Daha çok kadınlara hitap ettiği söylenen cihaz (ki hiç katılmıyorum, bir tane de bende var çünkü), ilk çıktığı zamanlar aşırı pahalıydı. Şu sıralar ortaya çıkanların da çok ucuz olduğu söylenemez gerçi (750TL civarı). Kendine has Series 40 işletim sistemine ve kapandığında aynaya dönüşen bir ekrana sahip olan cihazın arkası da deriydi. Belki almak isteyebilirsiniz; bu telefon da tam bir koleksiyon ürünü zira.

fragtist-nokia-7380

Nokia E90 Communicator
İşte hayatım boyunca sahip olmak istediğim, ancak bir türlü kavuşamadığımız bir Nokia. Benim gözümde, gelmiş geçmiş en iyi telefondur E90. Dünyanın en havalı ve ender rastlanan modellerinden biri olması da cabası. Normal kullanımda irice bir telefonu andıran cihazın asıl numarası, bir laptop gibi açıldığında ortaya çıkıyordu! İçerisinde kocaman bir ekran ve yatay klavyesiyle E90, listemizin en pahalı telefonu. Biraz daha ucuz olsa ciddi ciddi almayı düşünürdüm belki… ): Cihaz, 800TL gibi fiyatlara bulunabiliyor.

fragtist-nokia-e90-communicator

Nokia N-Gage QD
Bu da bir diğer koleksiyon ürünü… İlk N-Gage’e göre çok daha başarılı ve kullanışlı bir tasarıma sahip olan QD, zamanında oyun camiasını sallamıştı. Aslında yine de, -kesinlikle- olması gerektiği gibi sallayamamış; bu da onun sonunu getirmişti. Ancak biz oyuncuların gönlünde yeri bir başkaydı bu telefon/konsolun. Standlara kurulmuş N-Gage’lerde oynadığım Tomb Raider’ları, Splinter Cell: Chaos Theory’leri unutamam… N-Gage QD’yi de, 500TL civarı bir fiyata bulabilirsiniz.

fragtist-nokia-n-gage-qd

 

Bu 5 cihazın haricinde daha pek çok Nokia var. N96, N93i, N91, N70, N8, 8800… Eğer unutamadığınız bir model varsa ve almak istiyorsanız, yukarıda bir yerlerde de dediğim gibi Google‘ı dürtün. Belki bu sefer olur. Bu blogda adı geçen tüm telefonlar ve daha fazlası, şu anda sahibinden.com‘da bulunabiliyor. Diğer satış sitelerini de düşünürsek…

Bu arada bunlar değişim cihazı olduğundan, kulaklık ve şarj aletleri bulunmuyor genelde. Sadece ufak bir kutu ve kutu içerisinde bu telefonlar. O konuda da bilgilendirmiş olalım sizi.

Bir göz atmak isteyebilirsiniz diye düşündük biz. Sonuçta bir gün Nokia yeniden telefon üretme kararı alsa bile, böyleleri gelmeyecek.



Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.