Çinli PlayStation Telefon! Çinli PlayStation Telefon!
Sony’nin PlayStation telefon yapma fikri Xperia Play’den öteye gitmemiş olabilir; ancak bu, Çinli üreticileri durduran bir durum değil elbette. 78point ve Much gibi kimi... Çinli PlayStation Telefon!

Sony’nin PlayStation telefon yapma fikri Xperia Play’den öteye gitmemiş olabilir; ancak bu, Çinli üreticileri durduran bir durum değil elbette. 78point ve Much gibi kimi çinli firmalar, üzerinde oyun butonları ve joystick bulunan Android telefonlar yapmaya devam ediyorlar.

Şimdiki konumuzsa 78point’in P01’i. Çift SIM kart takılabilen bu telefon, 5″lik 720p bir ekrana sahip ve Android 4,2 ile çalışıyor. Üzerinde 8 çekirdekli MT6592 SoC bulunan cihaz, 2GB belleğe ve Mali-450 MP4 grafik yongasına sahip. 16GB’lık dahili depolama birimi, microSD ile 64GB’a kadar artırılabiliyor. 8MP/2MP’lik kamerası ve 3,000mAh pili ile P01, tipik bir orta sınıf.

330$ gibi bir fiyat etiketine sahip olan cihaz, üzerindeki oyun tuşlarıyla oldukça güzel bir oyuncu telefon alternatifi sunuyor aslına bakacak olursanız. 213,8gr’lık ağırlığı biraz fazla gelebilir; ancak yenilenmiş PSVita’dan daha hafif olduğunu söylemeliyiz (219gr). Telefonun bir diğer güzelliği de, multi-platform emülatörle gelmesi (MAME, PSP, Dreamcast, NDS, GBA, NES, SNES, N64 ve dahası).

Cihaz, 20 Ağustos’ta Çinli operatör Snail Mobile ile piyasada olacak. Kasa kalitesini ve genel deneyimini bilemiyoruz ama yine de özenmedik değil hani.

 Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.