E-Paper’ın Gücü Adına: Sony’den FES Watch E-Paper’ın Gücü Adına: Sony’den FES Watch
Sony’nin bir e-paper saat geliştirme hazırlıkları içerisinde olduğu söylemleri geliyordu ancak konu hakkında fazla bir duyum alınamamıştı. Görülen o ki Sony’nin bu saati, Eylül... E-Paper’ın Gücü Adına: Sony’den FES Watch

Sony’nin bir e-paper saat geliştirme hazırlıkları içerisinde olduğu söylemleri geliyordu ancak konu hakkında fazla bir duyum alınamamıştı. Görülen o ki Sony’nin bu saati, Eylül ayından beri bizlerleymiş de haberimiz yokmuş.

Fashion Entertainments’ın geliştirdiği FES Watch, aslında Sony’nin bir ürünü. Nasıl yani? Şöyle. Sony, çalışanlarının biraz daha çılgın fikirler üretebilecekleri ve ekranları daha özgür ve farklı yerlerde kullanabilecekleri bir alt bölüm/firma kurmuş. Evet, tahmin edebileceğiniz üzere bu firmanın adı Fashion Entertainments.

Fashion Entertainments’ın saati FES Watch, topluluğun desteğiyle piyasaya çıkacak bir ürün olarak lanse edilmişti ve 3 haftada 16,900$ (2m yen) toplayarak hedefine ulaşmıştı. Peki Sony neden böyle bir şey yaptı? Çıkaracağı bir ürün için insanlardan para toplamak için mi?

fes-watch-0-820x420

Elbette hayır.

Firma konu hakkında der ki: “Sony ismini sakladık çünkü ürünün gerçekten ilgi görüp görmeyeceğini tartmak istedik. Sony markasının hiçbir şekilde konuyla alakasının olmaması gerekiyordu.” Görülen o ki ürünün, Sony ismine ihtiyacı pek yokmuş (ya da varsa bile artık kalmamış).

Fashion Entertainments’ın çalışmaları ise devam edecekmiş. Firma, e-paper tabanlı papyonlar, ayakkabı tokaları, çanta süsleri gibi ürünler geliştirmenin peşinde (gerçi izlediğim videoya göre hepsi aynı ürünün farklı yerlerde kullanılması ama olsun).

E-paper tabanlı çok ilginç ürünler görebiliriz kısacası. Bakalım.

FES WATCH HAKKINDA
FES Watch, saat ve kordon kısmı e-paper olarak tasarlanan bir ürün. Böylece ön tanımlı pek çok deseni dilediğimiz gibi saatimize “giydirebiliyoruz”. Pil tüketimi de yerin dibinde olduğundan, şu anda etrafımızı saran akıllı saatler gibi elektriği içmiyor, sadece kokluyor.

Gerçi bu bir akıllı saat değil, onun da altını çizmekte yarar var. Sadece zamanı gösteren ve desen değiştiren bir ürün bu.

Şimdilik (ve muhtemelen her daim öyle kalacak) sadece Japonya’da satışa sunulan saat, 167$’lık fiyata sahip.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.