Elephone’dan Çift İşletim Sistemli Telefon! Elephone’dan Çift İşletim Sistemli Telefon!
Şimdiye kadar çift işletim sistemiyle çalışan pek çok ürün gördük. Bunlar, iki farklı işletim sisteminin tek bir cihazda bulunduğu; istendiği zaman herhangi birinin kullanılabildiği... Elephone’dan Çift İşletim Sistemli Telefon!

Şimdiye kadar çift işletim sistemiyle çalışan pek çok ürün gördük. Bunlar, iki farklı işletim sisteminin tek bir cihazda bulunduğu; istendiği zaman herhangi birinin kullanılabildiği türden ürünler ve kimi zaman oldukça yararlı olabiliyorlar malum. Örneğin Windows ve Android işletim sistemli bir tablet bilgisayar, gerektiğinde Android işletim sistemini; gerektiğinde de Windows’u kullanıcısına sunuyor. Böylece kullanıcıların, kimi zaman son derece gerekli olabilecek olan bir esneklikten yararlanabilmeleri mümkün oluyor.

Buna benzer bir esneklik tabletlerde ya da all-in-one bilgisayarlarda değil de, cep telefonlarında olsa nasıl olurdu peki? Çinli Elephone bu soruyu sormuş; hatta sormakla kalmamış, bu sorunun cevabı olan bir telefon geliştirmiş. Elephone firması, Hong Kong’da yapılan HKTDC’de, iki benzer model duyurdu. Bu modellerden biri, Android işletim sistemli; diğeriyse Android ve Wİndows Phone desteğine sahip. Tahminler, bu cihazın iki işletim sistemini de bir arada sunacağı yönünde; ancak firmanın, bu konuda herhangi bir açıklama yapmadığını belirtelim. Bu, telefonun satın alınmasından önce müşterinin yapacağı bir tercih de olabilir; ancak böylesi, kulağa pek mantıklı gelmiyor. Eh, bekleyip göreceğiz işin aslı neymiş.

İki işletim sistemi destekleyen telefonun özellikleri şu şekilde: Android 5.0 Lollipop işletim sistemi, 2560 x 1440 piksel 2K ekran (5.5″), 20.7MP kamera modülü (Sony’den), 4GB bellek, 32GB depolama, parmak izi okuyucu. Çift işletim sistemli cihazın 4 çekirdekli Intel Atom; Android destekli modelin ise 8 çekirdekli ve 64-bit bir MediaTek SoC‘la geleceği belirtiliyor. Android işletim sistemli modelin gelecek ay; çift işletim sistemli modelinse Haziran’da piyasada olacağını belirtelim. Bu cihazları buralarda görür müyüz, onu da zaman gösterecek.

Elephone, yalnızca akıllı telefon üreten bir firma değil. Çinli üreticinin bir diğer ilginç ürününü, aşağıdaki vüdeoda görmeniz mümkün.



Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.