Kategoriler

Fiziksel Albüm Satışları, İkincilik Tahtını Da Kaptırdı!

Müziklerin bize ulaşmasının tarihine çok çok kısa bir bakış atarsak, karşımıza şu medyalar çıkıyor: Taş plaklar, plaklar, kartuşlar, kasetler, CD’ler, dijital indirme servisleri ve son olarak da dijital akış servisleri… Arada atladığımız bir şeyler olabilir ancak müzikler, evlerimize, arabalarımıza ve ceplerimize bu şekillerde taşındılar bugüne kadar. Bu saydıklarımızın her biri, bir önceki devri kapatıp yenisini başlattı. Şimdi, tarih yine tekerrür ediyor ve fiziksel albüm satışı gittikçe geriliyor. Dijital indirme tepe seviyesinde; ancak o da gerilerken dijital akış servisleri, kendilerinden beklendiği üzere yükselmeye devam ediyor. Şimdi sözü, rakamlara bırakıyoruz.

Recording Industry Association of Amarica’nın (RIAA) verilerine göre Spotify, Rdio ve Deezer gibi müzik akışı sağlayan servislerin hasılatı, 2013’ten bu yana %29 rekor seviyesinde artarak 1.87 milyar doları geçmiş. CD satışlarından elde edilen kâr ise, aynı süreçte %12.7 düşmüş ve 1.85$’a gerilemiş durumda. Bu da müzik akışı servislerinden elde edilen gelirin, CD satışları hasılatını ilk defa geçtiği anlamına geliyor. Yani müzik CD’leri, tarihin tozlu sayfalarına gömülmenin ilk adımını atmış oldu…

Peki sektörün şampiyonu kim? Tahmin etmesi zor değil: Dijital indirme servisleri. Tüm pazarın %37’sini elinde bulunduran bu servisler, satışlardan 2.57 milyar dolar gelir elde etmiş. Ancak burada da, bir önceki seneye göre bir düşüş var. Kısacası dijital akış servisleri, sessiz ama derinden ilerlemeye devam ediyor ve bir gün piyasayı domine edecek. Tek soru, bunun ne zaman olacağı. Burada ortaya çıkan en büyük sorun ise sanatçıların, akış servislerinden o kadar da büyük paralar kazanamıyor oluşu. CD satışları ve dijital satılan müzikler, ses sanatçıları için hâlâ albenisini koruyor… O nedenle ileride bir gün, bu servislere daha fazla para vermek zorunda kalabiliriz. Şaşırmayın.

Müzik akış servisleri arasında popülaritesini gün geçtikçe artıran Spotify, son olarak Spotify Family servisini tanıtmıştı. Servis hakkında daha fazla bilgi almak için şu bağlantıyı tıklayabilir; Spotify Touch Preview özelliğinin videosunu da aşağıda bulabilirsiniz.

Görüntülenmeler:
7
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber · Mobil · Oyun ve Uygulama