Game of War Mobil İncelemesi Game of War Mobil İncelemesi
Trendleri takip etmenin en zor yanı, eski ekolleri başarıyla yeniliklerle birleştirmek olsa gerek. Eski web savaş oyunlarını mobille birleştiren pek çok oyun, ya eski... Game of War Mobil İncelemesi
Trendleri takip etmenin en zor yanı, eski ekolleri başarıyla yeniliklerle birleştirmek olsa gerek. Eski web savaş oyunlarını mobille birleştiren pek çok oyun, ya eski tarzda kalıyor ya da eski tarzdan çok kopuyor. Ama bu sefer elimizdeki örnek farklı: Game of War, mobil dünyasının aktifliğiyle, web dünyasının stratejisini tek oyunda topluyor.

Oyun klasik savaş oyunu temasını koruyor. Kaynak binaları yapıp büyütmek, asker eğitimi ve araştırmalar ve tabii en önemli kısım olan ittifaklara katılmak ve savaşmak. Bilen bilir, bu oyunların en keyifli yönlerinden birisi de ittifak içi muhabbetlerdir. “Beyler bana dalıyolar, yardım!” çığlıklarıyla destek istemek, sonra da dostlardan gelen destekle kafa-göz bırakmamak, hele hele bazen ucu ucuna zamanlamalar ya da mücadeleler işin içine girince unutulmaz anılar oluşturur. Zaten yazıyı yazarken en zorlayıcı kısım bu oldu: Oyunun asıl kısmı içerik değil, tecrübe! Sırf yazıyı uzatmak için bina ve kaynaklardan bahsetmek yerine, ben de kısa, öz ama oyunu görebileceğin görseller olan bir yazıyla karşınızdayım.

Gelelim oyunun kendisine. Game of War ile ilgili bilmeniz gereken ilk şey, eğer oyuna vakit harcarsanız ve size benzer müttefikleriniz varsa muhtemelen oyunu bırakamayacağınız! Zira oyun size sürekli görevler sunuyor, neredeyse yaptığınız tüm binalar ve geliştirmeler bir görev olarak belirlenmiş, dolayısıyla sürekli görev bitirip kaynak kazanıyorsunuz. Kaynaklar geldikçe daha çok bina yapabiliyorsunuz vs böyle gidiyor.
Görevler üçe ayrılıyor. İlki, günlük görevler. Bunlar sadece sizi ilgilendiriyor. İkincisi, İttifak görevleri. Tahmin edeceğiniz üzere kaynakların yanısıra ittifakta puan kazanmanızı sağlıyor. Son olarak İmparatorluk görevleri var, bunlar da bahsettiğim gibi kısaca yapabileceğiniz herşeyin bir görev olarak belirlendiği seriler.

Oyun bu klasik sistemin yanısıra bir de kahraman sistemine sahip. Normal araştırmaların yanısıra kahramanınıza da yetenek kazandırabilir ve savaşlarınızın önemli bir parçası haline getirebilirsiniz. Sadece bununla da kalmayıp, satın aldığınız ya da yağmaladığınız hatta kendi yapımınız olan bazı eşyaları bu kahramana giydirebiliyorsunuz.

Oyunun VIP sistemi de pek çok yarar sağlıyor ve kişisel eklerin yanısıra sizin belli ödülleri almanız, otomatik olarak ittifaktaki herkese küçük ödüller de sağlayabiliyor, bu oldukça hoşuma gitti. Oyunun “abileri” böylece yeni oyunculara destek olabiliyor.

Kısacası Game of War bol tıklamalı, bol aksiyonlu, oynaması keyifli bir oyun. Şimdi siz oyunu indiredurun, ben de şu binalarımı bir tamamlayayım…


Ekrem Atamer

Oyun oynamaya bir başlayıp bir daha bırakamamış, Blizzard ve Valve'ı fazlasıyla seven adam. Naber?