Göz Takibi Yapabilen VR Gözlüğü: Fove! Göz Takibi Yapabilen VR Gözlüğü: Fove!
"Fove" ismindeki bu alternatif VR gözlüğü, sahip olduğu göz takibi özelliğiyle birlikte rakiplerinin bir adım önüne geçmeye hazırlanıyor! Detaylar içeride! Göz Takibi Yapabilen VR Gözlüğü: Fove!

Bugün Kickstarter projelerinden gidiyoruz; ancak gerçekten bahsedilmesi gereken projeler bunlar. Kickstarter ile, uzun süredir var olan ancak Oculus Rift‘le birlikte son zamanlarda iyiden iyiye alevlenen VR (Virtual Reality / Sanal Gerçeklik) gözlüklerine yeni bir alternatif daha geliyor. Bu alternatif, sahip olduğu farklı özellikle birlikte rakiplerinin bir adım önüne geçmeye hazırlanıyor. Detaylar aşağıda.

Cihazın farklı özelliği, göz takibi yapabiliyor olması! Geliştirici firmanın açıklamalarına göre Fove, anlık göz takibi özelliği sayesinde daha iyi bir takip doğruluğu ve daha doğal bir hareket imkânı sağlıyor. 5.8″lik ve 2560 x 1440 piksel çözünürlük sunan gözlüğün geliştirici kiti de Unity, Unreal Engine ve CryEngine gibi dev isimleri destekliyor. Kısacası oyuncular olarak heyecanlanmaya başlayabiliriz!

Gözlüğün geliştirici versiyonları, Kickstarter’da gerekli desteği bullursa Mayıs 2016’da sahipleriyle buluşacak. Cihaza Kickstarter’dan destek sunanlar, Fove’u 349$’dan alabilecekler. VR gözlüğün fiyatı ise 399$ olarak belirlenmiş. Fove ve Oculus Rift haricinde, özellikle oyuncuların merakla beklediği bir diğer VR gözlüği de SteamVR. Yazılım tarafında Valve’ın, donanım tarafında da HTC’nin çalıştığı bu gözlük, ardındaki dev isimlerle birlikte oyuncular tarafından şimdiden alışveriş sepetine eklenmiş durumda. Oculus Rift’i de Facebook satın almıştı hatırlarsanız; onların da arkası sağlam yani. Baklım.

Fove’un ilk versiyonlarından birini, Japonya’da engelli bir öğrenci denemiş. Geliştirici ekip tarafından piyanoya bağlanan gözlük, öğrencinin sadece gözlerini kullanarak okul resitalini çalmasını sağlamış.  Kısacası cihaz, herhangi bir noktaya bakıp göz kırparak da sanal dünyayla etkileşim içerisinde olmamızı sağlıyor. Piyano, klavye, ya da oynan oyundaki herhangi bir nesne; yapımcıların yaratıcılığına kalmış biraz da.

Az önce değindiğimiz videoyu, aşağıdan izleyebilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.