Oculus Rift İçinden Samsung Note 3 Ekranı Çıktı Oculus Rift İçinden Samsung Note 3 Ekranı Çıktı
Elektronik cihazları parçalarına ayırmayı çok seven iFixit ekibi, Oculus Rift’i de parçaladı. Oculus Rift’in geliştiriciler için hazırlanmış ve satılan ikinci versiyonu Dev Kit 2’yi... Oculus Rift İçinden Samsung Note 3 Ekranı Çıktı

Elektronik cihazları parçalarına ayırmayı çok seven iFixit ekibi, Oculus Rift’i de parçaladı.

Oculus Rift’in geliştiriciler için hazırlanmış ve satılan ikinci versiyonu Dev Kit 2’yi parça pinçik eden ekip, cihazın içinde çok ilginç bir parçaya rastladı. Bir Samsung Note 3 akıllı telefon ekranı. Hem de markası ve dokunmatik kontrol çipi hala üzerinde bir şekilde.

Anlaşılan Oculus firmasının Samsung ile bazı projelerde beraber çalıştıkları haberleri doğruymuş. Dev Kit 2 içinden çıkan Note 3 ekranı normalde 60 Hz’den 75 Hz’ye yükseltilmiş. Bunun dışında aynı 5.7 inçlik AMOLED ekran, bir fark yok. Daha önce firma, kendilerine ekranları kimin sağladığı konusundaki çeşitli sorulara kaçamak cevaplar vermişti.

Ekran dışında Oculus Rift Dev Kit 2’nin gövdesi üzerinde, kamerasının hareket takibi yapabilmesi için kullanılan 40 adet kızılötesi lamba olduğu tespit edildi. Bu lambalar sadece kızılötesi bir video kamera ile görülebiliyor, yani çıplak gözle farkedilecek veya gözleri rahatsız edecek bir şey değil.

Aşağıda iFixit’in Oculus Rift demonte videosunu ve parçaların ayrıntılarını izleyebilirsiniz.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.