BLOG: Google I/O 2015’ten Beklediğimiz 5 Şey! BLOG: Google I/O 2015’ten Beklediğimiz 5 Şey!
Google I/O 2015 yaklaşıyor! Geçtiğimiz yıl yaptığımız gibi bu yıl da, konferansta nelerle karşılaşabileceğimize bir bakalım dedik! Tıklayın o hâlde! BLOG: Google I/O 2015’ten Beklediğimiz 5 Şey!

Google I/O 2015 yaklaşıyor! Geçtiğimiz yıl yaptığımız gibi bu yıl da, konferansta nelerle karşılaşabileceğimize bir bakalım dedik!

Buyrun.

Android M
Geçtiğimiz yıl Google, “Android L” ismiyle işletim sisteminin yeni sürümünü tanıtmıştı. Daha sonra işletim sistemi, “Lollipop” ismine kavuşmuştu. Google, I/O 2015’te de buna benzer bir şey yapabilir. 

Kısacası bu yılki I/O’da da, “Android M”in iyice detaylandırılacağı konuşuluyor. Tasarım dili olarak Android Lollipop’la birlikte geçilen Material Design’ı kullanması beklenen işletim sistemi, bir iki teknik yeniliğe kavuşacak. Bunlardan birisi, tümleşik parmak izi algılama desteği; diğeri ise gelişmiş çoklu pencere desteği.

Android 6.0 olarak da bilinen işletim sisteminin isminin de “Muffin” olacağı gelen bilgiler arasında. Bunlar ve bu güne kadar çıkan detaylar haricinde Google’ın neler açıklayacağı ise şimdilik merak konusu.

Android Pay / Google Pay
Merakla beklenen bir diğer şey de, Google’ın Apple Pay’in karşısına çıkaracağı ödeme yöntemi olan Android Pay / Google Pay.

Pay için, Google Wallet’ın ısıtılarak önümüze konan bir ödeme yöntemi olmayacağı vurgulanıyor. Fark yaratan özellikler göreceğiz yani. “NFC’den daha fazlasını içereceği” söylenen ödeme yöntemini geliştirirken Google’ın, Samsung gibi bir yol izleyip izlemeyeceği bilinmiyor.

Bu yılın başında Softcard’ı satın alan firmanın nasıl bir ödeme yöntemiyle karşımıza çıkacağını göreceğiz.

fragtist-haber-google-i-o-2015-3

Yeni Bir Giyilebilir
Google Glass’ın pratikte bir türllü hayatımıza girememesi, Google için can sıkıcı bir durum.

O nedenle bu yılki I/O’da firmanın, yeni bir giyilebilirle geleceği tahmin ediliyor. Bu giyilebilirin ne olacağı ise henüz belli değil. Kimi bilgilere göre firma, Intel işbirliği ile yeni bir Glass tanıtacak. Bazı tahminler de giyilebilir cihazın, Google ATAP‘den geleceği yönünde.

Eh, sonucu hep birlikte göreceğiz.

fragtist-google-io-cardboard

iOS için Android Wear
Bir diğer beklenen şey de, Android Wear’ın iOS platformuna getiriliyor oluşu. Aslında buna kesin gözüyle bakılıyor.

Tabi burada, Google’ı bekleyen bir iki sıkıntıdan da bahsetmek gerek. Bunların birincisi, iOS’teki Android Wear’ın, Android’de olduğu kadar doğal hissettirmeyecek olması. İkincisi ise Apple’ın, Android Wear’ın iOS’e gelmesine ne kadar sıcak bakacağı… Çünkü bu, Apple Watch’a ağır bir darbe indirebilir.

Şu an hiçbir şey belli olmadığından bir şey söylemek saçma olur. Bekleyip göreceğiz.

fragtist-haber-android-wear-tag-heuer

IoT için Android: Brillo
Gelen bir diğer bilgi de, IoT (Nesnelerin İnterneti hakkında daha fazla bilgiyi şuradan alabilirsiniz.) için Android platformunun geliştiriliyor olduğu.

Nest ile birlikte IoT sektörüne giriş yapoan firmanın, bu konuya gelecek yıllarda çok daha fazla önem vermesi bekleniyor. Tabi sadece Google’ın değil; diğer firmaların da bu yönde çalışmalar yapacağı beklenen bir şey.

Brillo platformu hakkında şimdilik çok detay yok. Fazlası için konferansı bekleyeceğiz.

fragtist-haber-google-i-o-2015

28 Mayıs’ta başlayacak olan I/O 2015’te nelerin olup bittiğini görmek için bizi takibe devam edin! (: O sırada geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen I/O 2014’ten çeşitli görüntüleri aşağıdan izleyebilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.