Google Play Movies & TV, Chromebook’larda “Offline” Desteğine Kavuşuyor Google Play Movies & TV, Chromebook’larda “Offline” Desteğine Kavuşuyor
Chrome OS yüklü Chromebook‘lar, sessiz ama emin adımlarla yollarına devam ediyor. Gerçi bizim ülkede biraz fazla sessizler ve emin adımlarla devam ettikleri de şüpheli... Google Play Movies & TV, Chromebook’larda “Offline” Desteğine Kavuşuyor

Chrome OS yüklü Chromebook‘lar, sessiz ama emin adımlarla yollarına devam ediyor. Gerçi bizim ülkede biraz fazla sessizler ve emin adımlarla devam ettikleri de şüpheli ama olsun. Sonuçta geçtiğimiz yılın Aralık ayında yayınlanan ve Chromebook‘ların 2013 bilgisayar pazarında %10‘luk bir paya sahip olduğunu gösteren raporlar hâlâ akıllarda. Yine de ikna olmadıysanız, noel tatili boyunca Amazon‘da en çok satılan üç dizüstü bilgisayarın ikisinin bir Chromebook olmasına da tesadüf diyemezsiniz sanırım.

Biliyorsunuz Chrome OS, internete oldukça bağımlı bir işletim sistemi. Bizde, internetin başında eskiden top kesen amcalar olduğundan tek bir kararla Chromebook‘un yarısının zorunlu olarak çevrimdışı olması hiç de olmayacak bir durum değil. Bu durumla pek bir ilgisi olmasa da Google, Chromebook‘larını yavaş yavaş “çevrimdışı dostu” hâle getiriyor. Bu çalışmanın son ayağı da, Google Play & TV Chrome uygulamasının çevrimdışı video oynatma desteğine kavuşmasıyla gerçekleşti.

Konuyla ilgili atılan bir Google+ girisi şu şekilde: “Güncellenmiş Google Play Movies & TV Chrome uygulaması, Chromebook’unuzla favori film ve dizileri dilediğiniz zaman ve dilediğiniz yerde, herhangi bir internet bağlantısı olmadan izleyebilmenizi sağlıyor.

Yalnız burada ufak bir sıkıntı daha var ki, Google Play Movies & TV şimdilik Türkiye‘de açık değil. Ancak her geçen zaman diliminde yeni ülkelere yayıldığından ötürü, yakın gelecekte bir gün buralara da yolunun düşeceğini tahmin ediyoruz kendisinin (ya da daha çok “umuyoruz” diyelim).

google-play-movies-tv-chromebook-2Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.