Google’dan Yeni Bir Pil Teknolojisi Geliyor Google’dan Yeni Bir Pil Teknolojisi Geliyor
Larry Page ve Sergey Brin’in 1998’te hayata geçirdiği Google, teknolojik anlamda yeni atılımlar gerçekleştirmeye devam ediyor. Şu anda Larry Page’in CEO’luk koltuğunda oturduğu firma, dünyanın... Google’dan Yeni Bir Pil Teknolojisi Geliyor

Larry Page ve Sergey Brin’in 1998’te hayata geçirdiği Google, teknolojik anlamda yeni atılımlar gerçekleştirmeye devam ediyor.

Şu anda Larry Page’in CEO’luk koltuğunda oturduğu firma, dünyanın en çok ziyaret edilen arama motoru olmasının yanı sıra; şu anda Android gibi bir platformun, Chrome’un, YouTube’un Project Loon ve Project Ara gibi “çılgın” projelerin, Google Glass AR gözlüğünün, sürücüsüz otomobillerin ve daha pek çok projenin ardındaki isim. Görülen o ki firma, yeni projeler ve teknolojiler peşinde koşmaya devam ediyor. Eh, çağa ayak uydurmak için gerekli olan şey de bu zaten.

Peki Google’ın peşinde olduğu yeni teknoloji ne üzerine?

Google X araştırma Laboratuvarı’nın üzerinde çalıştığı bu yeni teknoloji, tüketici elektroniğini ilgilendiren yeni bir pil; katı hâl pilleri. Bu pil, şu anda endüstri lideri olan li-ion pillere göre sağlam avantajlara sahip.

Yüksek derecede enerji yoğunluğuna sahip olan katı hâl piller, fiziksel olarak da oldukça küçük olabiliyor. Bunun iki artısı var: Üreticiler, pil ömrünü aynı bırakıp ürünleri daha da küçültebilir; ya da pili aynı boyutta tutarak pil ömrünü artırabilirler. Katı elektrod kullanan bu yeni pillerin, hâlihazırdaki tüm pillerden çok daha güvenli olduğu da belirtiliyor.

Bu pilleri ne zaman göreceğimizi bilmiyoruz; ancak pek çok firmanın yeni pil teknolojileri peşinde koşmakta olduğunu görmek güzel. Şu gibi ürünlerle pillerimizin çabuk tükenen ömürlerini kolaylıkla artırabiliyor olsak da, kalıcı bir çözüm görmek pek çok kullanıcının isteyeceği bir şey olacakır.

Google’ın geçtiğimiz 1 Nisan’da yaptığı şakayı gördünüz mü? Aşağıdan izleyebilirsiniz!

Kaynak: SlashgearYiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.