Görme Engelliler İçin Akıllı Saat Geliyor! Görme Engelliler İçin Akıllı Saat Geliyor!
Sonunda işe yarayan bir akıllı saat gördük, mutluyuz. Dot, görme engelliler için geliştirilmiş bir akıllı saat. Detaylar haberimizde, hemen tıklayın! Görme Engelliler İçin Akıllı Saat Geliyor!

Hayatımızın her yanı akıllı saat ve akıllı bileklik doldu. Bu saat ve bileklikler, hayatımızı öyle aman aman geliştirecek; fark yaratacak türden ürünler değiller. Ancak haberimize konu olan Dot, braille alfabesi kullanan; görme engelliler için geliştirilmiş bir akıllı saat.

Dot, diğer pek çok akıllı saatin yapabildiğini yapan bir cihaz. Saat özelliğinin yanı sıra -cihaz, Bluetooth 4.0’la bağlandığı herhangi bir akıllı cihazdan bildirimler aktarabiliyor. Bunun haricinde Dot, navigasyon kullanımı konusunda da görme engeli bulunan insanlara yardımcı oluyor.

Cihazın üst kısmına yerleştirilmiş olan ve yükselip alçalan 24 nokta, braille alfabesi bilen kullanıcılara hitap ediyor. Bu noktaların değişim hızını ayarlamak da mümkün. Tek şarjla 10 saate kadar kullanım sunan Dot’un, braille alfabesi bilmeyen kullanıcıara da iyi bir haberi var: Saat, içerisinde bu dilin öğrenilmesini sağlayan bir sistem de barındırıyor.

Sonunda işe yarayan bir akıllı saat gördük, mutluyuz… 300$’lık fiyat etiketine sahip olan ürün, Aralık ayında raflarda yerini alacak.

fragtist-haber-dot-saat-2Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.