Hacker’lar, Jiroskopu Mikrofona Dönüştürdü! Hacker’lar, Jiroskopu Mikrofona Dönüştürdü!
Gereğinden fazla bir şekilde hayatlarımıza giren akıllı telefonlar, her geçen gün bizi tedirgin etmeye devam ediyor. Sizi bilmem ancak bizler (ya da daha spesifiğe... Hacker’lar, Jiroskopu Mikrofona Dönüştürdü!

Gereğinden fazla bir şekilde hayatlarımıza giren akıllı telefonlar, her geçen gün bizi tedirgin etmeye devam ediyor. Sizi bilmem ancak bizler (ya da daha spesifiğe indirirsem ben – Mert); konumumuzu bilen, bulunduğumuz ortamın sesini ve görüntüsünü kaydedebilen bu küçük bilgisayarlardan korkmaya başladık. İşin kötüsü, her gün gelen haberler de bu korkumuzu körükler nitelikte.

Stanford Üniversitesi araştırmacıları ve Rafael isimli bir savunma firması, Android telefonlarda bulunan jiroskopu mikrofona dönüştürmenin bir yolunu bulmuşlar ve onlara bunu yapmayı sağlayan uygulamaya da “Gyrophone” adını vermişler. Telefon hareketlerini, eğimini vs. ölçen jiroskop, bunu yapmak için titreşimlerden faydalanıyor. Bu algılayıcıların, aynı zamanda ses titreşimlerini de algıladığı fikriyle yola çıkan araştırmacılar; pek çok Android telefonun 80-250 hertz aralığındaki sesleri jiroskop yardımıyla kaydedebildiğini ortaya çıkarmışlar.

Peki ya iPhone’da durum nasıl? iPhone kullanıcıları rahat olsunlar zira Apple’ın kullandığı jiroskop, yalnızca 100Hz altındaki sesleri algılayabiliyor; bunun da konuşulanı anlamak için yetersiz olduğu belirtiliyor (kişinin cinsiyeti vs. anlaşılabiliyormuş yine de).

Gelecek hafta gerçekleşecek olan Usenix Güvenik Konferansı’nda bu konunun dile getirileceği biliniyor; bir diğer bilinen şey de, Google’ın bu durumdan korunmak için araştırmalara başlamış olması. Herkesin umudu, gerçekten kötü amaçlı kullanılmaya başlanmadan önce bu açığın ortadan kaldırılması.

Engadget‘a teşekkürler!Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.