HERE’ın Satışından Yeni Haberler Var! HERE’ın Satışından Yeni Haberler Var!
Gecemiz gündüzümüz Nokia oldu bu aralar. Ne yapalım, firma yeniden yapılanma konusunda her geçen gün yeni adımlar atıyor. Geçtiğimiz günlerde Nokia’nın, başarılı harita platformu... HERE’ın Satışından Yeni Haberler Var!

Gecemiz gündüzümüz Nokia oldu bu aralar. Ne yapalım, firma yeniden yapılanma konusunda her geçen gün yeni adımlar atıyor. Geçtiğimiz günlerde Nokia’nın, başarılı harita platformu HERE’ı satmayı planladığı, gündeme bomba gibi düşmüştü hatırlayacak olursanız. Son olarak Alcatel-Lucent’ı bünyesine katan firmanın, 2016’da akıllı telefon işine gireceği haberleri de iyice konuşulmaya başlanmıştı.

19.YY’ın ortasında bambaşka bir amaçla kurulan Nokia, zaman içerisinde yeniden yapılanmasını sürekli devam ettirerek bugünlere gelmeyi başarmış bir şirket. O nedenle Nokia’yı yakından takip edenler için, bu yoğun gündemin pek de şaşırtıcı olmadığınım söyleyebiliriz. Yeni gelen bilgilere göre firma, Berlin merkezli HERE Maps için pek çok alıcıyla görüşüyor. Bu alıcılar arasında BMW, Audi, Daimler gibi Alman otomobil firmaları ve Amazon, Uber, Facebook, Apple gibi çok tanıdık isimlerin haricinde Alibaba Group Holding gibileri de bulunuyor (gerçi o da tanıdık bir isim de artık. -Mert).

Finli, HERE için 3 milyar avro gibi bir fiyat belirlemiş durumda. Firma CEO’su Rajeev Suri, HERE’ı illâ ki satmak zorunda olmadıklarını; eğer istedikleri rakamı alamazlarsa, haritalar platformunun Nokia çatısı altında görevini sürdüreceğini de açıklığa kavuşturmuş. Kısacası eğer gelen teklifler beğenilmezse, HERE Maps Nokia’nın bir parçası olmaya devam edecek. Ancak aksi durum (yani HERE Maps’in satılması), cep telefonlarında çevrimdışı olarak haritalar uygulamasının tadını çıkaran kullanıcıları da düşündürmüyor değil. HERE’ın olası yeni sahibi, platformu son kullanıcıdan direkt olarak çekip yalnızca otomobil üreticileriyle vs. de bu işi yürütebilir çünkü. Bunu, zaman gösterecek.

En son iOS’e gelen HERE’ın tanıtım videosuna aşağıdan göz atabilir; HERE’ın kendisine de şu adresten ulaşabilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.