Kategoriler

HTC, Türkiye’deki Selfie’nin Portresini Çizdi

HTC, bugün Salt Galata’da gerçekleştirdiği etkinlikte selfie’yi konuştu ve selfie’nin Türkiye’deki durumunu gözler önüne seren araştırmasını paylaştı. Araştırma, ilginç verilerle dikkat çekiyor.

Firmanın Somera Araştırma Şirketi’yle ile birlikta yaptığı araştırmada, son üç ayda Instagram’da #selfie etiketiyle paylaşılan tam 70.000 adet resmin gözden geçirildiği açıklandı. Bu resimler arasında kayda değer 3500 tanesi analistler tarafından değerlendirmeye alınmış; ülkenin 7 bölgesinden tüm iller dahil edilmiş ve coğrafi bölgeler ile cinsiyetler arası farklılıklar ortaya konmuş. Araştırmanın ortaya koyduğu en ilginç verilerden biri, en güleryüzlü selfie’lerin Güneydoğu Anadolu ve Ege bölgelerinden gelmiş olması. Araştırmanın diğer sonuçları da şöyle:

Türkiye’de Selfie çekenlerin %49’unu erkekler, %38’ini kadınlar, %13’ünü de erkek ve kadın (birlikte) oluşturuyor.
Arkadaşlarla (%48) ve aileyle (%26) çekilen selfie’ler, sevgiliyle (%23) çekilen selfie’lerden daha fazla. Toplam selfie’ler arasındaysa, sevgiliyle çekilenler sadece %3 oranında. Sevgiliyle en çok selfie çekilen bölge %5 ile Marmara Bölgesi olurken, sevgilinin en az olduğu selfie’ler de %1 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘nden geldi.
Selfie’lerin %66’sı iç mekânda, %34’ü dış mekânda çekilmiş. Çekimlerin %96’sı manzarasız, %4’ü manzaralı. Manzaralı selfie’lerin çekildiği en yoğun bölge, %9 ile Karadeniz bölgemiz. İkincilik de %7 ile Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında paylaşılmış durumda.
Erkekler daha çok manzaralı dış mekânlarda ve arkadaşlarıyla birlikte selfie çekiyor. Kadınlar ise daha çok iç mekânda, özenli ve tüm vücudu kapsayan selfieler payaşıyorlar. Kadınlar erkeklere oranla 12 kat fazla seksi nitelikte selfie fotoğraf paylaşırken, bu konuda daha çekingen olan erkeklerin sadece %1’i seksi özelliklere sahip selfie’leri sosyal medya hesaplarında paylaşıyorlar.

Erkeklerin yüzde 8’i manzaralı selfie çekerken, bu oran kadınlarda %3. Kadınların %56’sı selfie’lerde gülümserken, bu oran erkeklerde %47’de kaldı. Grup halindeki selfie’lerde ise insanların tek selfie’lere oranla daha çok gülümsediği dikkat çekiyor.
Erkekler Türkiye genelinde kadınlara oranla daha fazla selfie çekiyor. Bu oranlar Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da daha belirgin. Doğu Anadolu Bölgesi’nde selfie paylaşanların %60’ı erkek, %29’u kadın olurken; Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bu rakamlar erkekler için %63, kadınlar için de %24. Kadınlar, bu konuda sadece Marmara ve Akdeniz bölgelerinde erkekleri geçiyorlar. İç Anadolu Bölgesi’nde de sadece 1 puan farkla erkekler önde.
Tekli selfie’ler, birden fazla kişinin bulunduğu selfie’lere oranla daha çok. Araştırma dahilinde tek başına çekilen selfie’lerin oranı %59, toplu selfie’lerin oranı ise %41. Bu kritere göre en sosyal selfie’ler yine Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden. Güneydoğu’daki çok kişi barındıran selfie’lerin oranı %55, tekli selfie’lerin oranıysa %45. Selfie’lerde aile üyelerine en çok yer veren bölge, %10 ile yine Güneydoğu Anadolu Bölgesi.
En güler yüzlü selfie’lerin Güneydoğu ve Ege bölgesinden çıktığını söylemiştik. En doğallar ise Doğu Anadolu’dan çıktı. En somurtkan selfie’lerde İç Anadolu, Marmara ve Akdeniz önde. Güneydoğulular selfie’lerinde %66 oranında, Egeliler ise %60 oranında gülümsüyorlar. En çok özenerek selfie çeken bölge %65 oranıyla Marmara olurken, selfie’lerine en az özenen bölge ise %46 ile Karadeniz.

Ülke müdürü Canan Taşar haricinde teknoloji yazarı Serdar Kuzuloğlu ve dünyanın ilk selfie stilisti İngiliz Alexis Knox’un da katıldığı araştırmanın temelinde HTC Re kamera ve firmanın selfie telefonu Desire Eye vardı. Arkalı önlü 13MP flaşlı kameraya sahip olan telefonun tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Görüntülenmeler:
6
İlgili Kategoriler
Aksesuar · Donanım · Haber · Mobil · Telefon