Mobilefest İçin Geri Sayım Başladı! Mobilefest İçin Geri Sayım Başladı!
Türkiye’deki mobil uygulama ekosisteminin bileşenlerini bir araya getiren Mobilefest, mobil uygulamaları katılımcılarla buluşturuyor. Mobilefest İçin Geri Sayım Başladı!

Türkiye’deki mobil uygulama ekosisteminin tüm bileşenlerini bir araya getiren Mobilefest, mobil uygulamaları katılımcılarla buluşturmak üzere geri sayımda.

Facebook ve Google gibi dünya teknoloji devlerinin sponsorlar arasında yer aldığı Mobilefest, Startup Ödül Töreni gibi etkinlikleriyle de girişimciler ve mobil uygulama geliştiricilerinin odağı. Etkinlik, 21 – 24 Kasım 2019 tarihleri arasında Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

İnternetin giriş kapısı mobil cihazlar

Mobilefest’in ana destekçilerinden Google’ın kullanıcı deneyim uzmanı cxpartners ortaklığıyla gerçekleştirdiği “Türkiye Mobil Site Karşılaştırma Çalışması”, ülkemizde internet kullanıcılarının yüzde 77’sinin internete yalnızca akıllı telefon üzerinden erişim sağladığını ortaya koydu. Kullanıcıların yüzde 84’ü ise internete girerken akıllı telefonları en az tablet ya da masaüstü cihazlar kadar ya da daha fazla kullanıyor. Araştırma ayrıca, sitenin kullanılabilirliği düşük olduğundaysa kullanıcıların akıllı telefonlarıyla farklı bir web sitesi denediklerini gösteriyor.

Aynı araştırma, ülkemizde mobil uygulamaların en yoğun olarak kullanıldığı perakende, turizm ve finans sektörlerini de mercek altına aldı. Buna göre Türkiye, EMEA bölgesinde hem perakende hem de turizm sektörlerinde mobil uygulamalar alanında en iyi performans gösteren 3’üncü ülke oldu. Finans alanında ise yine ilk 10 ülke arasına giren Türkiye, İspanya’nın ardından 9’uncu en iyi performans gösteren ülke konumunda.

Türkiye dünyanın 8’inci büyük pazarı

Türkiye yüksek mobil cihaz kullanımı ve sürekli büyüyen teknoloji meraklısı genç nüfusu ile dikkat çekiyor. App Annie’nin “İstatistiklerle Türkiye’deki Mobil Uygulama Verileri” raporuna göre Türkiye, mobil uygulama alanında dünyanın 8’inci büyük pazarı konumunda. Raporda yerli uygulamaların oldukça başarılı olduğuna dikkat çekilirken, pazarın yerli yatırımcılar için büyük fırsatlar sunduğu belirtiliyor. 2012 – 2017 yılları arasında ortalama yüzde 44 büyüyen yıllık indirme adetlerinde ivmenin azaldığı görülmesine karşın, önümüzdeki 5 yıl içinde uygulama indirmede yüzde 4 oranında büyüme bekleniyor.

Mobil uygulamalar alışverişte başrolde

HootSuite ve “We Are Social” tarafından yayınlanan “Digital in 2018” raporuna göreyse, Türkiye’de mobil internet kullanıcısı sayısı 54,5 milyona ulaştı. Türkiye’de herhangi bir cihazla internette geçirilen toplam sürenin 7 saate ulaştığını kaydeden rapor, internet trafiğinin yüzde 62’sinin mobil cihazlardan gerçekleştiğini gösteriyor. Rapora göre, internetten alışveriş yapanların sayısı da 31,7 milyona ulaştı.

PUBG MOBILE Hile ile Mücadelede Kararlı!