MWC: Avea ve Nokia, Barselona’yı 1 Saniyede İstanbul’a Bağladı! MWC: Avea ve Nokia, Barselona’yı 1 Saniyede İstanbul’a Bağladı!
Avea ve Nokia Networks, 2015 Mobile World Congress’te (GSMA) LTE üzerinden ses taşıma teknolojisi olarak adlandırılan VoLTE (Voice over LTE) ile HD kalitesinde görüşme... MWC: Avea ve Nokia, Barselona’yı 1 Saniyede İstanbul’a Bağladı!

Avea ve Nokia Networks, 2015 Mobile World Congress’te (GSMA) LTE üzerinden ses taşıma teknolojisi olarak adlandırılan VoLTE (Voice over LTE) ile HD kalitesinde görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşme, Barselona’dan İstanbul’a yapıldı ve yalnızca 1 saniyede bağlantı kuruldu!

Barselona’daki Nokia Networks standı ile İstanbul’daki Avea Teknoloji Merkezi arasında yapılan görüşme, Türkiye’de bir ilk olarak dikkat çekiyor. Bu alanda uzunca bir süredir çalışmalarını sürdüren Avea, ülkedeki ilk VoLTE görüşme denemesini de 2013 senesinde gerçekleştirmişti.

Konu hakkında yaptığı açıklamada, LTE teknolojisiyle temel GSM mimarisinin tamamen değişeceğini söyleyen TT Teknoloji Grubu Ürün ve Servisleri Direktörü Cemal Baki, VoLTE ile müşterilerinin 4G hizmetleri sayesinde sadece veriyi değil; sesi de 4G kalitesinde kullanabileceğini belirtiyor. Baki, sözlerine şöyle devam ediyor: “LTE ve VoLTE teknolojileri, kullanıcılara yepyeni bir deneyimin kapılarını aralayacak. Saniyenin yüzde birinden daha kısa sürede gerçekleşen bağlantılar ve yükselen veri indirme hızları sayesinde, sevdiklerimizle iletişim kurmaktan en değer verdiğimiz anlarımızı paylaşmaya kadar pek çok şeyi daha hızlı ve keyifli bir şekilde yerine getirecebileceğiz.

fragtist-haber-avea-nokia-volte

 

Nokia Networks Türkiye Satış Direktörü Özlem Öztürk Sağlıkova da, görüşme üzerine şu açıklamalarda bulunmuş: “Dünya Mobil Kongresi (GSMA) sırasında Barselona’dan İstanbul’a yapılan VoLTE görüşmesinde Nokia Networks’ün en yeni Bulut Teknolojisi kullanıldı. Nokia Networks dünyada şu anda ticari olmuş 12 VoLTE şebekesinden 8’ine telekomünikasyon çözümleri sağlamaktadır. Türkiye’ye LTE’nin gelmesi ile son kullanıcılar bu hızlı ve yüksek kaliteli ses görüşmelerini yapabilme imkanına sahip olacaklardır.

Peki VoLTE ile kullanıcılar ne elde edecekler?
– Abone telefon görüşmelerini istediği zaman, daha eski bir teknolojiye yönlendirme gereği duymadan 4G teknolojisi kullanarak yapabilecek
– Operatör tarafından kalite garantisi sağlanabilen gerçek zamanlı servislerle ses ve video görüşmesi yapılabilecek.
– Genişbant sesli çağrı sistemi sayesinde ses kalitesinde artış sağlanacak.
5 kat daha hızlı bağlantı süresi sayesinde aramanın bağlanması 1-2 saniye sürecek.
– Kaliteli görüntü ve ses eşliğinde gerçek zamanlı görüntülü konuşma gibi olanaklar mümkün olacak.

Geleceğin sesli çağrı teknolojisi olarak adlandırılan VoLTE hakkında çalışmalar sürüyor.

Şu anda Nokia Networks’ün haricinde HERE ve Nokia Technologies’e ev sahipliği yapan Nokia, geçen sene içerisinde servisler ve cihazlar departmanını Microsoft’a satmıştı. Satın alım tamamlandıktan hemen sonra da Nokia, N1 isimli Android tabletini tanıtmıştı. Finlandiya’daki Slush‘ta vücut bulan Söz konusu tanıtımı, aşağıdan izleyebilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.