“Nokia, 2016’da Akıllı Telefon Camiasına Geri Dönecek!!” “Nokia, 2016’da Akıllı Telefon Camiasına Geri Dönecek!!”
Geçtiğimiz yıl içerisinde mobil cihaz ve servisler kısmını Microsoft’a satan Finli dev, yola üç farklı departmanıyla devam etme kararı almıştı: Nokia Networks, Nokia Technologies ve... “Nokia, 2016’da Akıllı Telefon Camiasına Geri Dönecek!!”

Geçtiğimiz yıl içerisinde mobil cihaz ve servisler kısmını Microsoft’a satan Finli dev, yola üç farklı departmanıyla devam etme kararı almıştı: Nokia Networks, Nokia Technologies ve HERE. Bu satışın sonlanmasının hemen ardından Nokia Technologies çatısı altında Nokia N1‘i tanıtan firma, sızan çeşitli haber ve görsellere göre telefon işine yeniden girmeye hazırlanıyordu. Bu konu henüz sıcaklığını korurken Nokia, Networks kolunu daha da geliştirmek için Fransız Alcatel-Lucent’i satın aldı; bir yandan da haberler, firmanın HERE’ı elden çıkarmayı düşündüğünü gösteriyordu (O konuda biz de Nokia’ya kırgınız… ): -Mert).

Ortaya atılan son söylentiler, firmanın 2016’da (Microsoft’la olan anlaşmanın gerekliliklerine göre) akıllı telefon işine yeniden gireceğini kanıtlar nitelikte. Haberlere göre Nokia, isminin gücünün farkında; ki bu, firmanın hayranları için sevindirici bir şey. Kimliği belirtilmeyen iki farklı kişi, Nokia’nın bu konudaki planından haberdar olduklarını; firmanın 2016’ta yeniden bu işe adım atacağını belirtmiş. Ancak Finli firmanın bu konuda nasıl bir adım atacağı konusu, henüz netlik kazanmış değil.

fragtist-nokia-c1-android

N1’in ardından, C1 isminde böyle bir telefonun görselleri sızmıştı.

Yine de önümüzde N1 örneği varken, mantık yürütmek o kadar da zor değil. Firmanın eski üretim gücünün olmaması, yeni tabletinde olduğu gibi marka lisanslama yoluna gideceğini akıllara getiriyor. Yani tasarımı Nokia yapacak ve cihaz özelliklerini Nokia belirleyecek; üretim ise Foxconn gibi firmalara devredilecek. Kalite kontrolü Nokia’nın elinde olduktan sonra, bu durum çok da önemli değil açıkçası; ki korkulanın aksine Nokia N1, son derece kaliteli ve keyifli bir tablet olarak göze çarpmıştı. Biz de, çok fazla dillendirmesek de, MWC’de tableti görenleri çok kıskanmıştık.

Bu arada bu telefonların hangi işletim sistemini kullanacakları da epey bir merak konusu. Nokia’nın mobil departmanlar kısmının başını yakan asıl şeyin Symbian ısrarı olduğunu düşünürsek, firmanın bu sefer kolay kolay yaş tahtaya basmayacağını tahayyül edebiliriz. Yani tahmin ve beklentiler, firmanın Z Launcher’lı Android işletim sistemi kullanacak olması. Bunun haricinde Finli firmanın, VR gibi farklı projeler peşinde koştuğu da belirtiliyor. İlk etapta “Ne alaka ya?” diyebilirsiniz; ancak biraz düşününce, bu adımın gelecek için iyi bir yatırım olduğunu söylemek mümkün.

Yine aramızda olsan da bize aşağıdaki gibi telefonlar tanıtsan be Nokia…Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.