Pasif Soğutmalı Bilgisayarlar Broadwell İle Geliyor Pasif Soğutmalı Bilgisayarlar Broadwell İle Geliyor
Intel‘in, 14nm üretim teknolojisine sahip yeni jenerasyon Broadwell Core M işlemcisini kullanan ilk fansız bilgisayarı tanıtması, bu yılki Computex‘in unutulmayacakları arasına girecektir sanıyoruz. 12.5”lik... Pasif Soğutmalı Bilgisayarlar Broadwell İle Geliyor

Intel‘in, 14nm üretim teknolojisine sahip yeni jenerasyon Broadwell Core M işlemcisini kullanan ilk fansız bilgisayarı tanıtması, bu yılki Computex‘in unutulmayacakları arasına girecektir sanıyoruz. 12.5”lik bir ekrana ve 7.2mm‘lik kalınlığa sahip olan referans tasarım, 670gr ağırlığa sahip.

Bu ne demek? Bundan böyle fan derdi olmayan, sessiz, daha az enerji tüketen (ve tabi ki daha uzun pil ömrü sunan) ve her zamankinden daha ince bilgisayarlar görebileceğiz demek. Örneğin retina ekranlı, fansız bir MacBook Air mükemmel olmaz mıydı? Olurdu, ve olacaktır da; zira Apple’ın bu model üzerinde çalıştığı, uzun zamandır gelen söylentiler arasında. Microsoft‘un bir sonraki Surface Pro‘su ya da Asus, Samsung gibi firmaların ardı ardına tanıtmaya başlayacakları çeşit çeşit jilet gibi bilgisayarlar düşüncesi de insanı heyecanlandırmıyor değil tabi.

Tam teşekküllü bilgisayarlar, gittikçe daha da mobilleşirken; masaüstü bilgisayarlarımızdan her geçen gün daha uzaklaşıyoruz. Tabi daha masaüstü bilgisayarlarımıza veda etmeye çok var, ancak ileride bir gün çocuklarımıza “Biz eskiden tüm parçaları gider alır, birleştirir de bilgisayar toplardık. Hey gidi günler…” diye öyküler anlatmamız hiç de uzak ihtimal değil kısacası.

broadwell-2Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.