Sharp’tan Hepimizi Sevindirecek Pil Teknolojisi Geliyor! Sharp’tan Hepimizi Sevindirecek Pil Teknolojisi Geliyor!
Pil teknolojisinin sınırlarından kaynaklanan problemlerin çözümü, Japon devi Sharp firmasından geliyor: Firmanın geliştiriyor olduğu yeni piller... Sharp’tan Hepimizi Sevindirecek Pil Teknolojisi Geliyor!

Günümüzde tam çözümü bulunamamış en büyük dertlerden biri, hemencecik tükenen piller. Bu yüzden yanımızda taşımak zorunda olduğumuz yedek pil, şarj aleti veya güç istasyonları bir çözüm; evet. Ancak onlar da geçici çözümler. Peki ya koca piller yüzünden daha ağır ve çabuk ısınan telefonlar kullanmak zorunda kalışımız? (Elbette işlemcilerin de payı yadsınamaz bu ısınmada.) Pil teknolojisinin sınırlarından kaynaklanan bu probleme çözüm, Japon devi Sharp firmasından geliyor: Firmanın geliştiriyor olduğu yeni piller, farklı bir yapıya sahip.

Cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazlarda görülmesi beklenen bu bataryalar, şu an kullandığımız pillerin içerisinde bulunan iki katmanı bir araya getiriyor. Günümüz pil teknolojisinde, pilin birinci katmanı LCD gibi ışık saçan bölümlere; ikinci katman ise dokunmatik ekran gibi kullanıcı girişi sağlayan bölümlere enerji sağlar. Az önce de dediğimiz gibi Sharp, bu iki katmanı tek katman altında birleştiriyor. Bu da, daha ince pillerin üretilmesinin önünü açan bir adım. Hazır olun; telefonlarımız ve tabletlerimiz daha da incelecek (gerçi daha nereye incelecek, o da ayrı bir konu da. -Mert)!

Bu arada Sharp’ın da biraz zor zamanlar geçirdiğini belirtmekte fayda var. Geçen yıl 6000 çalışanını işten çıkartarak hayatta kalmaya çalışan Sharp, Apple ve bir grup Çin üreticinin verdiği siparişler sayesinde bütçesini ayakta tutabilmişti. Sharp’ın üreteceği piller gelecekte piyasaya çıkacak telefonlarda kullanılacak. Yani biz bir süre daha elimizde yedek pil ve destek şarj üniteleri, hatta şarj aletleriyle dolaşmaya devam edeceğiz. Eh, yapacak bir şey yok.

Bizim buralara pek uğramasa da, Sharp’ın cep telefonu modelleri de ilgi çekiyor. Mesela ilginç ekran tasarımıyla dikkat çeken Sharp AQUOS Crystal’in tanıtım videosuna aşağıdan göz atabilirsiniz.

İyi seyirler!Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.