Kategoriler

4G İhalesi Sonuçlandı, 4G’ye Hazır mıyız?

Dün itibariyle 4G ihalesi sonuçlandı, operatörler ve bizler 4G’ye hazır mıyız?

Dün itibariyle merakla beklenen 4.5G ihalesi gerçekleştirildi ve operatörlerimiz bütçelerine göre frekans paketlerine en iyi teklifi vererek satın almaya çalıştı. Peki nedir bu 4G?

4G mobil iletişim teknolojisi sayesinde daha yüksek internet erişimi ve yüksek bant genişliği değerleri yakalayacağız. Özetle cebimizdeki internet daha hızlı olacak. 4.5G sayesinde 300Mbps ve 600Mbps arasında hızlara ulaşacak. Performans ve enerji tüketimine odaklı olan 4.5G ile indirme yaparken WiFi ve LTE bağlantıları eş zamanlı olarak çalışacak.

4.5G için hem SIM kartınız hem de kullandığınız cihazın uyumlu olması gerekiyor. Galaxy Note 3, Galaxy Note 4, Galaxy Note 5, Galaxy S4, Galaxy S5, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge Plus, LG G3, LG G4, HTC One M8, HTC One M9, Sony Xperia Z2, Sony Xperia Z3+, Turkcell T60, Avea InTouch 4, Vodafone Smart 6, akıllı telefonlar arasında 4G destekli olup ilk akla gelenler. SIM Kartınızın ve telefonunuzun destekli olup olmadığınızı operatörünüz’den öğrenebilirsiniz.

İhalede farklı frekans bantları bulunuyordu neden diye soracak olursanız onun da cevabını verelim hemen. Bu bantlar arasındaki farklar ise şöyle açıklanabilir. 800MHz bandında hizmet veren bir operatör 1 kilometre öteye kadar en fazla 10 kullanıcıya tek baz istasyonu ile hizmet verebiliyor. Ancak 2100MHz bandından hizmet veren bir operatör 1km’ye kadar en fazla 100 kullanıcıya iki baz istasyonu ile bu işi gerçekleştiriyor.

Alt yapı için baz istasyonlarının yüksek hızda internete erişebiliyor olması gerekiyor. Bunun için baz istasyonlarına tahmin edersiniz ki fiber kablolar çekilmesi gerekiyor. Bütçe olarak bakarsanız da 22.5 milyar TL‘lık yatırım yapılması gerekiyor. Ülke olarak fiber altyapı olarak çok gerilerdeyiz. Zaten bunu bir çok kullanıcı olarak malesef evlerimizde göremediğimiz yani halen bir çok sokak, hatta mahalle, hatta ve hatta şehirde olmayışından görebiliyoruz. 1 Nisan tarihine kadar bir şekilde altyapı hazırlanması gerekmekte. Özetle bakır kablo ile gidilen bir baz istasyonunda 4.5G hız almak gibi bir gerçek yok.

Görüntülenmeler:
7
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber · Telefon