Huawei Yeni Y9 Prime 2019 Akıllı Telefonunu Tanıttı Huawei Yeni Y9 Prime 2019 Akıllı Telefonunu Tanıttı
Huawei, Kirin 710F yonga seti ve akıllı EMUI 9 arayüzüne sahip Huawei Y9 Prime 2019 akıllı telefonunu tanıttı. Huawei Yeni Y9 Prime 2019 Akıllı Telefonunu Tanıttı

Huawei, Kirin 710F yonga seti ve akıllı EMUI 9 arayüzüne sahip Huawei Y9 Prime 2019 akıllı telefonunu tanıttı.

Ekran

Y9 Prime 2019, çentiksiz bir ekranla geliyor. Ön kamera, kulaklık ve ortam ışığı sensörünün yerlerinin değiştiği telefon 19,5: 9 görüntü oranına sahip.

Telefonun ekranı 2340 x 1080 Full HD çözünürlüğünde ve 391 PPi’lık piksel yoğunluğuna sahip. Telefon ayrıca yüzde 85’lik renk gamına sahip. Zararlı mavi ışığı filtreleyen göz konforu modu da bulunan akıllı telefon, uzun süreli kullanımlara bağlı oluşan göz yorgunluğunu da engelliyor. Bu özellik foto biyolojik güvenlik için sıkı testlerden geçti ve TÜV Rheinland tarafından onaylandı.

Açılır lens

Huawei Y9 Prime 2019 16 MP pop-up kamerayla birlikte geliyor. Normal kullanımda kamera telefonun gövdesinde gizleniyor. Ön kamera aktif edildiğinde ise otomatik olarak ekranın üzerinde beliriyor. Bu tasarım, ön kamera yerleşimi sorununu çözerek ekranın işlemdeki görüş açısını genişletiyor. Kameranın ortaya çıkması veya geri çekilmesi bir saniye sürüyor.

Huawei, ön kameranın uzun yıllar süren yoğun kullanımlardan sonra bile sorunsuz bir şekilde kaymaya devam etmesini sağlamak için kapsamlı testler uyguladı. Testler, açılır lensin 100.000 tekrara dayanabileceğini ve ön tarafın 15 kg’lık bir nesnenin doğrudan kuvvetini taşıyabileceğini gösteriyor. Ayrıca telefon serbest düşme durumunu otomatik olarak algılıyor ve kamerayı otomatik olarak kapatıyor.

Yapay zeka desteği

Huawei Y9 Prime 2019’un ön kamerası yapay zeka ile mavi gökyüzü, yeşillik, iç mekan ve karlı manzaralar gibi sekiz genel fotoğraf sahnesini otomatik olarak tanımlayabiliyor. 1.0 µm piksel boyutu ve f/2.2 diyafram açıklığı, portre çekimlerinde aydınlatmayı ve arka planı ideal biçimde ayarlıyor.

Ön kamera ayrıca AI arka ışık görüntüleme teknolojisine, AI doğal yüz güzelleştirme algoritmasına ve 3D portre aydınlatma efektlerine sahip.

Yeni telefon, 16 MP + 8 MP + 2 MP üçlü arka kamera sistemi ile geliyor. 16 MP ana kamerada ve 8 MP ikincil kamerada, 6P (altı lensli plastik dizi) tasarımından yararlanıldı.

16 MP kamerada f/1.8 diyafram açıklığı düşük gürültülü ve hızlı netleme ile f/2.2 diyafram açıklığından yüzde 50 daha fazla ışık alabiliyor. 8 MP sensör, 120 derece geniş açılı çekim yapabiliyor. 2 MP sensör ise gerçekçi bir alan derinliği oluşturmak için birincil kamerayla koordine çalışıyor.

Huawei Y9 Prime 2019, sekiz çekirdekli mimariye sahip 12 nm üretim süreci ile hazırlanan Kirin 710F yonga setine sahip. Önceki nesil yonga seti ile karşılaştırıldığında GPU enerji verimliliği de iki katına çıkarılmış oluyor. Ayrıca, genel performans yüzde 30 daha yüksek, enerji tüketimi ise yüzde 30 daha düşük. Akıllı telefon, 4.000 mAh kapasiteli pille geliyor.

EMUI 9 arayüzü, önbelleği sistemden temizleyen, kullanılabilir alanı arttıran ve telefonun uzun süre çalışmasını sağlayan F2FS 2.0 ve EROFS teknolojilerini kullanıyor.

Y9 Prime 2019 akıllı telefonlar Gece Siyahı, Safir Mavi ve Zümrüt Yeşili renk seçenekleriyle Ağustos ayında Türkiye’de satışa sunulacak.

2020’de Piyasaya Sürülecek 3 iPhone Modeli de 5G Destekleyecek