Nokia 7 Plus Telefonlar Çin’e Veri Gönderirken Yakalandı! Nokia 7 Plus Telefonlar Çin’e Veri Gönderirken Yakalandı!
Nokia'nın 7 Plus modeli telefonlarının bazılarının Çin'e veri gönderdiği tespit edildi. Ayrıntılar haberimizde. Nokia 7 Plus Telefonlar Çin’e Veri Gönderirken Yakalandı!

GÜNCELLEME: Konuyla ilgili bir açıklama geldi.

“Kişisel olarak tanımlayıcı hiçbir bilginin üçüncü şahıslarla paylaşılmadığını söyleyebiliriz. Vakayı yakından inceledik ve başka bir ülkeye yönelik olan cihaz aktivasyon istemcimizin yanlışlıkla Nokia 7 Plus’ın tek bir grubunun yazılım paketinde bulunduğunu tespit ettik. Bu hata nedeniyle, bu cihazlar yanlışlıkla cihaz etkinleştirme verilerini üçüncü taraf bir sunucuya göndermeye çalışıyorlardı. Ancak, bu veriler hiçbir zaman işlenmedi ve bu verilere dayanarak hiç kimse tanımlanmadı. Bahsi geçen hata, Şubat 2019’da tespit edilmiş ve istemciyi doğru ülkeye değiştirerek düzeltilmişti. Etkilenen tüm aygıtlar bu düzeltmeyi aldı ve neredeyse tüm aygıtlarda yüklendi.

Telefon ilk kez kullanıldığında bir defalık cihaz aktivasyon verisi toplamak tüm endüstri için genel bir uygulamadır ve üreticilerin telefon garantisini etkinleştirmelerini sağlar. HMD Global olarak tüketicilerinin güvenliğini ve mahremiyetini ciddiye alıyor ve tüm çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz.”


İLK HABER

Nokia’nın 7 Plus modeli telefonlarının bazılarının Çin’e veri gönderdiği tespit edildi.

Bunu ilk fark eden ise Finlandiya’dan bir Nokia kullanıcısı. Bu kullanıcı, telefonun ekranını her açtığında bir yerlere birtakım veriler gönderdiğini fark etmiş ve hemen yetkililere haber vermiş. Bu verilerin arasında SIM kart numarası, telefonun seri numarası, GPS bilgileri gibi bazı önemli kişisel ayrıntılar var.

Yapılan bir soruşturma neticesinde olayın doğruluğu ispatlanınca Nokia hemen bir güncelleme yayınlayarak Çin dışındaki telefonların Çin’e veri göndermemesini sağladı.

Çin’de satılan telefonların devlet kurumlarına veri göndermesi yasal bir zorunluluk. Yani bu durum muhtemelen modellerin karışmasından kaynaklanıyor. Söz konusu verilerin Çin devlet şirketi China Telecom’a ait olan vnet.cn sitesine şifrelenmeden gönderildiği tespit edilmiş.

Yeni Damla Çentikli Akıllı Telefon Honor 8A Türkiye’de!