WiFi Üzerinden Şarja Bir Adım Daha Yakınız! WiFi Üzerinden Şarja Bir Adım Daha Yakınız!
Günümüzün en büyük problemlerinden biri, cep telefonlarımızın şarjlarının çabuk tükenmesi konusu. Peki ya şarjı WiFi ile havadan alsak? Fena olmaz mıydı? WiFi Üzerinden Şarja Bir Adım Daha Yakınız!

Bugünün en büyük problemlerinden biri, elektronik cihazlarımızın -hatta genellemeye gerek yok, cep telefonlarımızın diyelim- şarjlarının çabuk tükenmesi konusu. Değiştirilebilir pilli akıllı telefon seçeneklerinin de azalmaya başlıyor oluşu (evet, sana diyoruz Samsung), kullanıcıların şarj konusunda daha çok endişe etmesine neden olan etmenlerden biri.

Bu problemin çözülmesi/etkisinin en aza indirilmesi için her geçen gün yeni çalışmalar yapılıyor diyebiliriz.  Görülen o ki bu çalışmalardan biri de, an itibariyle Washington Üniversitesi tarafından yürütülmekte: Ortamdaki WiFi sinyalleriyle şarj! “Kablosuz Şarj” konseptini bambaşka bir noktaya taşıması beklenen teknoloji, “Power over WiFi (WiFi üzerinden Güç Akışı, PoWiFi)” olarak adlandırılıyor.

Router’lara yapılacak ufak bir değişiklik ve cihazların içerisinde yer alacak olan “harvester (toplayıcı)” isimli  modülle birlikte hayata geçirilecak olan PoWiFi, aslına bakacak olursanız yeni bir fikir değil. Ancak Washington Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, teknolojiyi mükemmelleştirme ve son kullanıcıya ulaştırma amacı gütmesiyle dikkat çekiyor. Yani bu teknoloji, yakın bir gelecekte bizlere ulaşacak.

fragtist-haber-kamera-modül-wifi-1

Şimdibiraz işin teknik detaylarına girelim. WiFi sinyalleriyle, an itibariyle 1W’a kadar güç taşımak mümkün. Standart bir şarj aletinin 5W’lık çıkış sunduğunu düşünürsek bu, cep telefonu gibi cihazları şarj etmek için pek yeterli bir rakam değil. Ancak ufak modüller, fitness takibi yapan bileklikler vs. bu teknolojiyle şarj edilebilir.

Ufak modüller demişken bir de örnek verelim: Mesela Vamsi Talla isimli bir geliştirici, çalışma gücünü WiFi’dan alan ve yukarıda resmini gördüğünüz kamera modülünü geliştirmiş. Gücünü WiFi’dan alan modül, depoladığı enerjiyle birlikte her 35 dakikada bir resim çekebiliyor. Yapılan testlerde bu durum, kullanıcıların internet deneyimini de hiç etkilememiş. Kısacası çalışmalar oldukça iyi gidiyor diyebiliriz…

Görülen o ki gelecekte bir gün, şarj aletlerine de veda edeceğiz (hatta geleceğin elektrikli otomobillerinde bile!). O günün çabuk gelmesini isteyen kullanıcıların olduğu da bir gerçek.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.