Wikipad 7 İncelemesi Wikipad 7 İncelemesi
Son zamanlardaki yoğunluğumuzdan ötürü Wikipad 7'ye gereken ilgiyi veremedik. Ancak hiçbir şey için geç değil diyor, Wikipad'in incelemesini size sunuyoruz! Wikipad 7 İncelemesi
Son zamanlardaki yoğunluğumuzdan ötürü Wikipad’e gereken ilgiyi veremedik. Ancak yine de hiçbir şey için geç değil diyor, Wikipad’in incelemesine başlıyoruz.

Wikipad, oyuncular için geliştirilmiş bir tablet. Bu tablet tasarlanırken, oyuncuların ihtiyaçları göz önünde bulundurulmuş. Elbette donanım özellikleri arasında da biz oyuncuları memnun edecek isimler var. Neyse, lâfı daha fazla uzatmadan, her zaman olduğu gibi tasarımdan girelim biz yine. Sonrasında diğer konulara da girer, hepsini toparlar çıkarız.

Hadi bakalım…

TASARIM
Öncelikle şunu belirtelim. Az önce de dediğimiz gibi oyuncuların ihtyiaçları göz önünde bulundurularak geliştirilen bu tablet, iki parçadan oluşuyor. Bu parçaların biri tabletin kendisi, diğeriyse kontrol tuşlarının olduğu ek aparat. Öncelikle tabletten başlayalım dilerseniz.

7″lik bir ekrana sahip olan tabletin ön yüzünde bir kamera bulunuyor. Ekranın ayna gibi parlaması biraz can sıkıcı; çerçeve de oldukça kalın. Cihazın etrafını dolaşan gümüş şerit üzerinde açma kapama ve ses ayar tuşları, mikrofon, kulaklık girişi, HDMI çıkışı ve microSD kart yuvası bulunuyor. Oldukça ince olan tabletin arka yüzünde herhangi bir kameraya yer verilmemiş.

fragtist-inceleme-wikipad-7-10

Buranın, oldukça kaliteli bir malzemeden yapıldığını söyleyebiliriz. Yatay kullanımda, “Wikipad” yazısının alltında çift hoparlör bulunuyor. Yazının etrafında geçen şerit de, tabletin tutuşunu kolaylaştıran güzel bir tasarım ayrıntısı olarak göze çaepıyor diyebiliriz. Cihazın alt kısımında bulunan microUSB bağlantı noktası da, kutudan çıkan kontrolör aparata bağlanmasını sağlıyor. O zaman biraz da bu aparattan bahsedelim.

OYUNCU TABLET DEDİĞİN…
Şimdi… Tabletin en önemli özelliği olan dock’una gelelim. Wikipad’i yerleştirdiğimiz bu dock üzerinde iki adet analog, d-pad, ileri/geri tuşları, “Y, X, B, A” aksiyon tuşları, bumper ve tetik tuşları bulunuyor. Bunun haricinde bu aparat üzerinde, iki adet de hoparlör ve mavi bir LED mevcut.

Tabletimizi buraya oturttuk ve genel tasarıma bakıyoruz şimdi de. Söyleyeceğim ilk şey, bu ürünün gereğinden fazla büyük olduğu arkadaşlar. Hiçbir şekilde cebe vs. girmediğini zaten resimlerine bakarak anlayabilirsiniz; üzerine bir de ufak bir çanta taşıyorsanız, bu ürünün çantada çok fazla yer kapladığını göreceksiniz. Sadece tablet olsa eyvallah; ancak dock ünitesiyle birlikte gerçekten biraz abartı bir ürün hâlini alıyor.

Peki ya tasarım? Bu tamamen subjektif bir şey olsa da, o konuda da çok iyimser olamayacağım ne yazık ki. Yine de dediğim gibi, kişisel tercih bu. Fazla konuşmaya gerek yok. Ama bu prestijdeki bir ürünün, en azından ekranına dikkat edilmesi gerektiğini söylemeden de geçemeyeceğim.

fragtist-inceleme-wikipad-7-2Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.