Kategoriler

Windows 10 Mobile’a Göz Attık! #2

Şimdi sıra geldi Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 Mobile’ın güncellenen uygulamalarına göz atmaya. Bakalım yeni uygulamalar neler getiriyor?

Windows 10 Mobile’a göz atmaya geçtiğimiz hafta başlamıştık hatırlayacak olursanız. Ancak bir terslik olmuş ve Lumia 830’umuz, güncellemede problem yaşamıştı. Bu nedenle de sadece arayüz üzerine konuşabilmiştik…

Yaşanan problemleri atlattık, Windows 10 Mobile’ın son insider preview sürümünü yükledik. Şimdi sıra geldi yeni işletim sisteminin güncellenen uygulamalarına göz atmaya. Bakalım yeni uygulamalar neler getiriyor?

Buyrun!

OFFICE
En önemlisi bu olduğu için ilk olarak Office’ten başlıyoruz. Yalnız şöyle bir sıkıntı var: Kullanmakta olduğumuz önizleme sürümü, Office’e yer vermiyor. O nedenle kullanımdan ziyade, Office’in neler getirdiğine bakacağız.

Aşağıda izleyebileceğiniz ve bol miktarda Joe Belfiore içeren videoda gördüğünüz üzere Office, Continuum özelliğiyle mükemmel çalışıyor. Cebimizdeki telefonu, -neredeyse- tam teşekküllü bir bilgisayar gibi kullanabiliyoruz ve Office gibi uygulamaların gelişmiş özelliklerinden çok daha rahat bir şekilde faydalanabileceğiz.

Dokunmatik giriş için optimize edilen ve Ribbon desteğine de sahip olan yeni uygulama, tüm Windows 10 cihazları arasında senkronize olarak çalışıyor. Bu zaten daha önce de olan bir şeydi, ancak bahsetmeden olmaz.

Office hakkında söyleyecek daha fazla bir şey yok diyebiliriz. Kullandıktan sonra, daha rahat bir karşılaştırma şansımız olacak. Şimdilik ne desek boş.

OUTLOOK (POSTA / TAKVİM)
Outlook Posta ve Outlook Takvim olarak ikiye ayrılan Outlook, mavi ve beyazın hüküm sürdüğü tertemiz bir arayüze sahip. Outlook, Exchange, Google ve iCloud gibi hesapları bağlayabildiğimiz ikili, elbette ki bu hesaplarla senkronize çalışıyor.

Uygulamalar, alt barda bulunan kısayollar ile birbirlerine bağlamışlar. Böylelikle iki uygulama arasında rahatlıkla geçiş yapmak mümkün. Belki aynı uygulama içerisinde birleştirilseler daha iyi olurmuş ama, bilemedim. Günlük (haftalık) ya da aylık olarak etkinliklerimizi görüntüleyebilen Outlook Takvim’e, doğrudan yeni etkinlikler de ekleyebiliyoruz. Outlook ise, herhangi bir e-posta istemcisinin sahip olduğu tüm özelliklere sahip. Ne eksik, ne fazla. Eski işletim sistemine göre daha derli toplu bir e-posta deneyimi sunulduğunu söylemeliyim ama.

İki uygulama da böyle geride kaldı… Sıradaki gelsin!

SPARTAN / EDGE
İlk olarak “Project Spartan” ismiyle kullanıcılarla buluşan tarayıcının ismi Edge oldu biliyorsunuz. Peki Edge, Windows Phone 8.1’in Internet Explorer’ını ya da mobildeki diğer rakiplerini unutturacak mı?

Makaleleri daha sonra okumamız için kaydetmemize imkân tanıyan Edge, Hub kısmında da sık kullanılanları, okuma listesine eklenenleri, geçmişi ve indirilen dosyaları gösteriyor. Herhangi bir siteyi ana ekrana kaydedebiliyor olması da, Edge’in Internet Explorer’dan aldığı bir özellik olarak göze çarpıyor diyebiliriz.

Şimdilik sahip olduğu özellikler bakımından Internet Explorer ile arasında dağlar kadar fark olmadığını söylemek mümkün yalnız. İleride, yeni sürümlerle birlikte neler gelir bilinmrz; ancak bu hâliyle -mobilde- çok da abartılacak bir tarayıcı değil Edge.

XBOX UYGULAMASI
Windows 10 Mobile’la gelen Xbox One, oldukça başarılı bir uygulama.

Masaüstü Windows 10’la büyük benzerlikler taşıyan uygulama üzerinden arkadaşlarımızla iletişime girebiliyor, oyunlara ve başarılara ulaşabiliyor ve Oyun DVR’a göz atabiliyoruz. Bunların haricinde buradan Mağaza’ya geçiş yapabiliyor ya da Xbox’a bağlanabiliyoruz.

Şimdilik Xbox’ımda herhangi bir arkadaşım ve de Xbox One’ımız olmadığı için, burada da söyleyecek pek fazla şeyim yok. SIRADAKİİ!!

FOTOĞRAFLAR
Olumlu anlamda değişen, ancak o alışık olduğumuz “Windows Phone” temasından uzaklaşan bir uygulama da Fotoğraflar. “Koleksiyon” ve “Albümler” sekmeleri yerinde; ancak bu sefer, sol taraftan açılan bir menüyle ulaşılabiliyor bu ikiliye.

Bunların yanı sıra, doğrudan Fotoğraflar uygulamasını kullanarak Microsoft hesabımıza login olabiliyor, OneDrive ile telefonumuzu eşleştirebiliyoruz. Tabi bu isteğe bağlı bir şey; eğer istemezseniz, herhangi bir adım atmanıza gerek yok. Resimin altındaki paylaşım butonu ile NFC, Facebook, Outlook gibi farklı seçenekler kullanarak paylaşım yapabiliyoruz. Resimlere ufak düzenlemeler yapmak da mümkün.

Bu özellikler, Windows Phone 8.1’de de vardı zaten. Ancak OneDrive’ın senkronizasyon muhabbetinin daha bir derli toplu hâle gelmesi iyi olmuş.

1 2