Mirror’s Edge Catalyst Kapalı Beta İncelemesi Mirror’s Edge Catalyst Kapalı Beta İncelemesi
Mirror's Edge Catalyst ile yeniden yüksekliğin en uç noktasında koşma şansına erişiyoruz. Deneme şansına eriştiğimiz kapalı beta incelmesi içeride! Mirror’s Edge Catalyst Kapalı Beta İncelemesi

Mirror's Edge™ Catalyst Closed Beta_1

Peki etrafımızda bir ton adam bize otomatik silahları ile ateş ederken nasıl olacak da aralarından geçip gideceğiz. Açıkçası ilk oyunda bunun cevabı tekti, (tabanları yağla hacı!) hızlıca üzerine koş, doğru zamanda tuşa bas, elindeki silahı düşür ve adamı patakla. Yeni oyunda ise olay daha keyifli, çünkü artık açık dünya oynanışına sahibiz. Eskiden iki belki üç farklı yoldan gidebiliyorken artık imkanlar çok daha fazla. Üstelik Glass şehrinin gerçekten yaşayan bir şehir olduğu da daha güzel şekilde yansıtılmış. İlk oyunda, sağa sola koşarken daha yalnız hissediyorduk ancak artık öyle değil. Tabii size görev vermek isteyen bir NPC’nin bir gökdelenin çatısında öylece bekliyor olması, biraz garip bir görüntü oluşturmuyor değil. Çok rahatsız olduğumu söyleyemeyeceğim çünkü artık tek senaryo üzerinden (lineer) bir koşu yaparak bölümden bölüme geçmiyoruz. Ana senaryoya ara verip etrafı gezmek, diğer oyuncuların zamanlarına meydan okumak, NPC’lerden yan görevler almak oyuna çok büyük zenginlik getirmiş.

Mirror's Edge™ Catalyst Closed Beta_20160426153401

Tabii yine görevler bir free runner yani serbest koşucu olduğumuz için bir şeyleri birilerinden alıp başkalarına teslim etmek üzerine kurulu. Evet, tam düşündüğün gibi sevgili okur; bildiğin kuryeyiz. Oyunun senaryosunu bilmiyorsanız Spoiler etmemek adına neden bizim gibi kuryelere ihtiyaç duyduklarını burada yazmayacağım. Senaryo demişken, Catalyst’in kapalı betasında ana hikaye en başından başlıyor ve birkaç görev oynadıktan sonra bize bir teşekkür mesajı ile bitiyor. Ancak oyun kapanmıyor. Bu noktadan sonra istediğimiz gibi gezmekte özgürüz. Her ne kadar tüm şehri dolaşmamıza izin verilmiyor olsa da şehrin büyük bir yakasında istediğimiz gibi koşturabiliyoruz. Etrafa gizlenmiş eşyaları vs. bir çok (collectible) şeyi toplayabiliyoruz.

Oyundaki en güzel yeniliklerden bir tanesi ise artık Faith’i bolca görebiliyor olmamız. İlk oyunda sadece tek bir cam’da yansımamızı görebilmiştik bu sefer hem sinematiklerde olsun hem de (her cam olmasa da) birçok camdan yansımamızı görebiliyoruz. Diğer güzel yenilik ise ki sanırım en güzeli bu desem yalan olmaz, karakterimizi geliştirebiliyoruz. İlk başta sert inişler yaptığımızda takla atamazken açtığımız yeteneğimiz ile artık takla atabiliyoruz ya da düşmanlarımıza arkadan saldırdığımızda daha çok hasar verebiliyoruz. Geliştirmeler kendi içerisinde hareket, dövüş ve ekipman olarak üçe ayrılmış durumda.

Mirror's Edge™ Catalyst Closed Beta_20160426140234

Mirror's Edge™ Catalyst Closed Beta_20160426140245Sonat Samir

Herşey 1993 senesinde arcade salonunu keşfetmesi ile başladı. Daha sonra eve giren Atari 2600 ile işlerin boyutu çok değişti. Video oyunları artık hayatının vazgeçilmez bir parçası. FRP hobisi ise hayatında ayrı bir öneme sahip.