Kategoriler

Football Manager 2016 Beta İncelemesi

Efsane serinin yeni oyunu Football Manager 2016’nın betasını sizin için oynadık. Detaylar burada!

Yılların eskitemediği ve pek de yenileyemediği Football Manager serisi, yeni oyunuyla birkaç gün içinde aramızda olacak. Yeni Football Manager oyunu gerek sağlam vaatleri gerekse büyük geliştirmeleriyle her zamanki gibi yine çok iddialı. Peki, bu yeniliklerin ne kadarı başarılı oldu, ne kadarı aslında yenilik bile değildi? Soruya net cevap almak için hala birkaç günümüz olsa da, o zamana kadar buyurun oyunun betasına birlikte bakalım.

Yeni sezon maceramızda öncelikle “büyük” bir yenilik karşılıyor bizi: Karakter yaratma ekranı! Artık teknik direktörümüzün yüz hatları ve giyim şekli gibi görünüş kararlarını verebiliyoruz. Yine bu bölüm sayesinde karakterin gol sevinçlerini, taktik hareketlerini ve kötü durumlardaki olumsuz tavrını seçmek mümkün. Ancak bu özellik “büyük” bir yenilik olarak lanse edilmiş olsa da sahanın kenarında görünen ufak bir detaydan öteye gidemiyor. Zira çoğu oyuncu için karakterin tipi bir anlam ifade etmiyor. Ayrıca yıl olmuş 2015 kardeşim, o nasıl karakter grafiğidir öyle! 2000’lerin başında kalma görsel kalite ve oldukça az kişiselleştirme seçenekleri “büyük” yenilik olmuyor. Sayın Sports Interactive yetkilileri, lütfen birbirimizi kandırmayalım.

fragtist_fm16_beta_1

Football Manager 16 ile birlikte arayüz önceki oyunlara nazaran daha sade ve anlaşılır tutulmuş. Özellikle yeni oyuncularin kolay öğrenebileceği, tecrübeli oyuncularınsa daha rahat hâkimiyet kurabileceği bir yapı hâkim. Bunun en büyük destekçisiyse yeni Prozone sistemi. Diğer ligler ve oyuncular hakkında detaylı bilgiler, güncel transfer ve takım bilgileri tek bir ekranda toplanmış. Bu sayede tek seferde bütün bilgilere erişmek mümkün hale gelmiş, çok da güzel olmuş. Ayrıca maç sonları istatistikleri, uygulanan taktiklerin sonuca etkileri, oyuncu gelişim profilleri ve daha birçok detay bu Prozone sistemiyle elden geçirilmiş. Yeni grafikler, taktik seçenekleri, tek tıkla Dünya turu derken Prozone kolay kolay vazgeçilemeyecek bir sistem olmuş anlayacağınız.

fragtist_fm16_beta_2

Taktik seçenekleri demişken o konuya da değinmekte fayda var. Her sene olduğu gibi yine yeni taktiksel konuşmalar ve ufak taktikler oyuna eklenmiş. Ancak büyük değişiklikse taktiklerin görsel yönünde gerçekleştirilmiş. Artık saha görselleri üzerinden oyun stratejimizi belirleyebiliyor, seçtiğimiz detaylara göre oyun yapımızı maçtan önce görebiliyoruz. Yine Football Manager 16’nın yeni başlayan dostu tasarımı burada da hâkim, bütün kararlar kolaylıkla ve etkili bir şekilde verilebiliyor. Ancak taktik ekranındaki sahaların klasik beyaz tahta çizimlerine dönüştürülmesi, oyuncuların karesel yerine dairesel ifade edilmesi, taktik önerilerinin çeşitlendirilmesi gibi ufak değişiklikler yapılırsa bu ekran daha da güzel bir hal alabilir.

fragtist_fm16_beta_3

1 2

Görüntülenmeler:
12
İlgili Kategoriler
Ön İnceleme · PC