Neverwinter: Curse of Icewind Dale Ön İncelemesi Neverwinter: Curse of Icewind Dale Ön İncelemesi
  Curse of Icewind Dale ◄ Back Next ► Picture 1 of 6 Neverwinter, çıktığı günden beri gelişmeyi sürdüren ve tutunması zorlu MMO piyasasında... Neverwinter: Curse of Icewind Dale Ön İncelemesi

 

Curse of Icewind Dale

Picture 1 of 6

Neverwinter, çıktığı günden beri gelişmeyi sürdüren ve tutunması zorlu MMO piyasasında resmen tırnaklarıyla kazıyarak kendine başarılı bir yer edinmeyi başarmış bir oyun. Unutulmuş Diyarlar ismiyle fiyakalı bir çıkış yaptıysa da, yapımcılar bu isme sırtlarını dayayıp bırakmadılar ve düzenli olarak hem oyun düzenlemeleri yaptılar, hem de içerik eklemeleri.

Fury of the Feywild ve Shadowmantle’dan sonra sıra üçüncü ve firmanın açıklamasına göre en büyük paket olan, hatta oyunun üçte birinden büyük içerik getiren Curse of Icewind Dale’da.

Oyun çıkmadan deneme fırsatı bulduğumuz CoID, bugün sunucularda oynanabilir durumda. Yeni bir ırk ya da sınıf getirmeyen CoID, önceki modülde (kullanıcı talepleri doğrultusunda) gelen Avcı Korucu’ya yeni bir erdem yolu ekliyor. Firma görevlileri yeni sınıf konusunu açınca hafiften sırıtıyordu, dolayısıyla ben önümüzdeki pakette bu konuda gelişme olabileceğini sanıyorum.

CoID ile üç yeni bölge geliyor. Bir tanesi On-kasaba’dan Caer-Konig. Yapılan sunumda, yapımcıların eski Icewind Dale oyunlarının ortamını yakalamaya çalıştığından bahsediliyordu ki, kısıtlı oyun süremizde bu havanın yakalandığını düşünüyorum. IwD serisini çok seven bir oyuncu olarak, şu an yazarken bile tüylerim diken diken oldu!

Bunun dışında Cüce Vadisi ve Icewind Geçidi bölgeleri de oyuna eklendi. Her bölgeye doğrudan erişemiyorsunuz, gelişme kaydettikçe yeni bölgeler açılıyor. Bu bölgelerde de soğuk teması devam ederken, Remorhaz gibi ikonik D&D yaratıkları da karşınıza çıkabiliyor. Karşınıza çıkan çeşitli olaylar, gerçekleştirdiğiniz görevler ve bölgedeki düşmanları yendikçe (ki bu düşmanların bir kısmının farklı boyutlarda gruplar olmadan öldürülmesi zor) Kara Buz kazanıyoruz.

Kara Buz, IwD kitaplarından da hatırlayacağınız, Crenshinibon isimli Kristal Parçasının, bölgedeki buzla birleşmiş hali. Akar Kessell, Kara Buzu kontrol altına alıp, oradan aldığı güçle de bölgeyi eline geçirmek için geri dönüyor ve mücadelemiz ona karşı sürüyor. Buzyeli Vadisine dağılan bu kara buz, güçlü eşyaların yapımında kullanılıyor.

Yeni eklenen bölgelerde, isterseniz girebildiğiniz açık-pvp alanları da bulunuyor. On kasaba ya da Arkana Kardeşliği taraflarından birini seçerek bu bölgelere girdiğinizde, karşı tarafı seçmiş oyuncularla doğrudan savaş halinde oluyorsunuz. Böylece isteyenler hiç pvp’ye bulaşmadan güvenli bir şekilde bölgede takılabilirken, isteyenler de daha tehlikeli bir maceraya atılabiliyorlar. Bu tehlike kendi ödülüyle geliyor: Pvp bölgesinde kara buz elde etmek daha kolay.

Oynadığım ve gördüğüm kadarıyla, CoID gerçekten keyifli bir paket olmuş aynı Shadowmantle gibi, NWN oynamamış olanları oyuna çekebilecek, ara verenleri de geri döndürebilecek kapasitede. Yeni paketleri de şimdiden heyecanla bekliyorum!Ekrem Atamer

Oyun oynamaya bir başlayıp bir daha bırakamamış, Blizzard ve Valve'ı fazlasıyla seven adam. Naber?