Activision Blizzard Humvee Araçlarını Kullandığı İçin Mahkemeye Verildi Activision Blizzard Humvee Araçlarını Kullandığı İçin Mahkemeye Verildi
Askeri araç Humvee’nin dağıtıcısı, Humvee’yi izinsiz olarak Call of Duty oyunlarında, oyuncaklarında ve kitaplarında kullandığı için Activision Blizzard’ı mahkemeye verdi. AM General, Humvee (High... Activision Blizzard Humvee Araçlarını Kullandığı İçin Mahkemeye Verildi

Askeri araç Humvee’nin dağıtıcısı, Humvee’yi izinsiz olarak Call of Duty oyunlarında, oyuncaklarında ve kitaplarında kullandığı için Activision Blizzard’ı mahkemeye verdi.

AM General, Humvee (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle – “HMMWV”) tasarımı ve üretimiyle tanınan Hindistan kökenli bir şirket. Humvee, ordularda 30 yılı aşkın süredir kullanılıyor. Şirket Humvee’nin sadece üretimine değil aynı zamanda tasarım patentine de sahip. Bir tasarımın ya da görünüşün patent koruması söz konusu olduğunda, bir ürünün yalnızca fonksiyonel olmayan özellikleri koruma altına alınabiliyor. Yani dört tekerli bir araba üretmek koruma altına alınamaz fakat arabanın fonksiyonel olmayan görünüş kalıpları koruma altına alınabilir. 

AM General iddiasına göre Activision Blizzard Humvee aracını şu oyunlarda kullandı: Call of Duty: Modern Warfare 2; Call of Duty: Modern Warfare 3; Call of Duty 4: Modern Warfare; Call of Duty: Modern Warfare® Remastered; Call of Duty Modern Warfare: Mobilized; Call of Duty: Black Ops II; Call of Duty: Ghosts; and Call of Duty: Heroes.

Modern Warfare 2 2009 yılında piyasaya çıktı. Davanın neden bu kadar süre beklendikten sonra şimdi açıldığını AM General’in mahkemeye açıklaması gerekecek. Davanın zamanlaması oldukça ilginç çünkü AM General’ın bu izinsiz kullanımı yeni fark ettiğini sanmıyoruz. AM General, araçları oyunlarda defalarca kullanıldığı için herkesin bu kullanımın izinli olduğunu sandığını belirtti.

AM General davası 12 tespit edilmiş hak ihlali içeriyor ve şirket tüm zararının karşılanmasını talep ediyor. Durum Activision Blizzard için pek iyi görünmüyor fakat Activision’ın izin almaması da AM General’ın dava açmak için bu kadar beklemesi de çok ilginç. Açılan davanın nasıl sonuçlanacağı tam bir merak konusu.