Space Run Galaxy Ön İnceleme Space Run Galaxy Ön İnceleme
Space Run Galaxy, Passtech Games firmasının ilk oyunu olan Space Run’ın devam oyunu. Bakalım bu sefer nasıl maceralar bizi bekliyor. Space Run Galaxy Ön İnceleme

Space Run Galaxy, Passtech Games firmasının ilk oyunu olan Space Run’ın devam oyunu. Özet olarak uzayda bir kargo şirketinin sahibiyiz ve gezegenler (ya da uzay istasyonları) arasında gidip gelerek aldığımız görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. İlk oyundaki ana karakter Buck Mann bu oyunda bize yol gösteren bir NPC olmuş. Oyun esnasında hem bize yeni görevler veriyor hem de oyunla ilgili ipuçları sağlıyor.

Oyunda görevleri yerine getirmek için bir adet uzay gemisine sahibiz ve oyunda ilerledikçe gemimizi geliştirebiliyoruz. Ancak Space Run Galaxy bu geliştirme işini biraz kendine özgü bir yöntemle halletmiş. Gemimiz temel olarak altıgenlerden oluşuyor ve sahip olduğumuz gemi modüllerini bu altıgenlere yerleştiriyoruz. Gemi modülleri ile ayrıntılı olarak birazdan bahsedeceğim. Her göreve başladığımızda bomboş bir gemi ile başlıyoruz. Sadece bir adet motor modülü ve kaptan köşkü diyebileceğimiz merkez modülümüz var. Eğer merkez modülü kaybedersek gemimiz parçalanıyor. Görev esnasında çeşitli tehlikeler ile yüz yüze geliyoruz. Korsan gemiler, uzaylı yaşam formları ya da asteroitler bunlardan birkaçı. Her düşmanı yok ettiğimizde ise geriye hexnut denilen oyunu para biriminden bırakıyor.  Düşman ne kadar kuvvetli ise geride bıraktığı hexnutlarda o kadar fazla oluyor. Topladığımız hexnutlar ile gemimize yeni modüller ekleyerek savunmamızı sağlamlaştırıyoruz. Bu yönü ile Tower Defense kategorisine uygun bir oyun Space Run Galaxy.

fragtist space run galaxy ingame 1

Peki gemimize ne tip modüller ekleyebiliriz. Oyunda 4 farklı sınıfta modül var. Kırmızı renkli olan modüller saldırı sınıfına ait. Lazer ve roketatar modülleri bu sınıfta bulabileceğimiz eklentiler. Seviye ilerledikçe daha kuvvetli modüller açılıyor. Mavi renkli olan savunma modülleri ise kalkan ve roket savunması modüllerine sahipken aynı zaman iyon topu gibi saldırı amaçlı kullanılabilecek bir silaha da sahip. Aynı şekilde yeşil renkli destek modülleri gemiyi tamir etmek ya da motor ekleyerek daha hızlı gitmesini sağlarken plazma topu ile bir miktar saldırı seçeneğine sahip.  Sonuncu olarak sarı renkli sınıf ise genel modüller ve gemi için yeni altıgen parçalar mevcut.Berk Yakar

Bilgisayar oyunları macerası Amiga 500 ile başladı. Bilimkurgu edebiyatına olan büyük ilgisinin yanısıra sıkı bir anime ve manga takipçisi.