Kategoriler

aptX Nedir?

aptX, bir ses kodlama algoritmasıdır. İlk olarak 1980 yılında Queen’s University’de Dr. Stephen Smyth tarafından geliştirilen algoritmanın ilk amacı, ses kalitesini bozmadan bitrate’i önemli ölçüde düşürmektir.

1990’lardan bu yana profesyonel ses, video ve yayıncılık endüstrisinde yer alan teknoloji, Bluetooth destekli cihazlar vasıtasıyla tüketiciyle de buluşmuştur (ki bizi de o ilgilendiriyor zaten). Bluetooth’un bant genişliği kısıtlıdır, bu da ses kalitesini etkileyen bir faktördür malum. aptX destekli cihazlar ise stereo Bluetooth deneyimini, herhangi bir gecikme problemine mahal vermeden ve ses kalitesini etkilemeyecek ölçüde -yukarıda da belirttiğimiz gibi- bitrate’i düşürerek artırır. Böylece CD kalitesinde kablosuz ses aktarımı sağlanmış olur.

Şu anda Sony, Samsung, Vizio ve Panasonic gibi önemli firmaların ürünlerinde karşımıza çıkan aptX’in geriye uyumluluğu da vardır. aptX destekli ürün gamları arasında ise araç içi ses sistemleri, kulaklıklar, dizüstü bilgisayarlar, telefonlar, taşınabilir hoparlörler, alıcılar/vericiler, akıllı saatler, ses barları, hoparlörler, tabletler ve TV’ler bulunur.

Farklı kullanım alanlarına göre farklı aptX seçenekleri mevcuttur.

Görüntülenmeler:
7
İlgili Kategoriler
Donanım · Sözlük