NFC Nedir? NFC Nedir?
Tam adı “Near Field Communication (Türkçesi: Yakın Saha İletişimi)” olan NFC, destekleyen iki cihazın yakın mesafeden birbirlerine bağlanmasını sağlayan yeni nesil ve pratik kablosuz... NFC Nedir?

Tam adı “Near Field Communication (Türkçesi: Yakın Saha İletişimi)” olan NFC, destekleyen iki cihazın yakın mesafeden birbirlerine bağlanmasını sağlayan yeni nesil ve pratik kablosuz bağlantı çeşididir. NFC‘nin en güzel yanı, bu iki cihazın bağlanması için herhangi bir tanıtıma veya kuruluma ihtiyaç duymuyor oluşudur. Buradaki iki cihaz da iki adet telefon olabilir, telefon + televizyon olabilir, telefon + kulaklık olabilir, telefon + hoparlör olabilir…

NFC‘nin, Türkiye’de pek yaygın olmasa da, pek çok kullanım alanı mevcuttur. Çeşitli amaçlara göre programlanmış NFC etiketlerine dokunarak (tabi ki destekli cihazlarla ve gerekli ayarlamalar yapıldığında) kablosuz ödemeler yapabilir, telefonunuzu bir bilet gibi kullanabilir, herhangi bir konu hakkında bilgi/multimedya veri alabilir, konser gibi etkinlikleri takviminize ekleyebilir, mağazadaki bir uygulama sayfasına yönlendirilebilir, telefonun profilleri arasında geçiş yapabilir (Normal, Sessiz vs.), Foursquare veya Facebook‘ta check-in yapabilir, Twitter‘da otomatik tweet atabilirsiniz örneğin.

Tabi bunlar ilk olarak akıllara gelenler; zira NFC etiketiyle yapılabilecek yüzlerce şey sayılabilir. Bu, tamamen yaratıcılığa kalmış bir şeydir.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.