Kategoriler

VESA Nedir?

Monitör ya da TV gibi görüntüleme cihazlarının teknik özelliklerinde sıklıkla görürsünüz “VESA uyumludur.” gibisinden ibareler. Peki ne demektir bu? Nedir VESA?

VESA, aslına bakacak olursanız Video Electronics Standards Association isimli kâr amacı gütmeyen bir şirket ve standarttır. NEC Home Electronics, ATI Technologies (hey gidi ATI… -Mert), Genoa Systems, Orchid Technology, Renaissance GRX, STB Systems, Tecmar, Video 7 ve Western Digital/Paradise Systems tarafından oluşturulan standardın amacı, parça uyumluluğu ve bağlantı kolaylığı sağlamasıdır (eh, adı üzerinde, “standart”).

VESA’nın ilk amacı, 800×600 piksellik SVGA ekranlar için bir standart geliştirmekti. O zamandan beri de buna benzer pek çok standardın altına imza atmıştır şirket. Aslen VESA budur. Peki şu anda VESA deyince akıllara ne geliyor?

VESA_MIS-D_100_C

Yanlış bir kanı olsa da, şu anda “VESA” ya da “VESA uyumluluğu” deyince, akla yalnızca “Flat Display Mounting Interface” denen şey geliyor (“Düz Ekran Asma Arayüzü” diye odunca bir çeviriyle -Mert). Eh, bunun “VESA Mounting Interface Standard (MIS)” ya da “VESA Mount” olarak biliniyor olmasının da etkileri var elbette (çünkü bu da VESA’nın bir standardı). Peki bu ne? Bu da ekrana farklı ayaklar bağlanmasını, ekranın duvara monte edilmesini vs. sağlayan aparatın standardı (dizüstüler için de aynı prensipte çalışan ürünler mevcut). Yani? Monitörünüzün ya da televizyonunuzun vs. arkasındaki kapakta gizlenen (ya da açıkta duran) vidaların birbirine olan uzaklığını belirleyen standart da diyebiliriz.

İlk etapta dikeyde ve yatayda 100mm olarak belirlenen bu uzaklıklar, daha sonra ekran boyutlarına göre –doğal olarak– çeşitli farklılıklar göstermeye başladılar. Eğer bu tip olaylara girecekseniz, bilginiz olsun. Uyumluluğu kontrol edin.