Conan Exiles İncelemesi Conan Exiles İncelemesi

Conan Exiles İncelemesi

İncelemelerOyun İncelemePCVideo 15 Mart 2017 15:16 Sonat Samir

Conan Exiles erken erişim olarak çıktı. Eğer Conan evreni ilginizi çekiyorsa Conan Exiles'a şöyle bir göz gezdirmekte fayda var. Conan Exiles İncelemesi

Conan Exiles, 31 Ocak 2017’de, erken erişim ile oyun gündemine bomba gibi düşmüştü. Oyun, halen de erken erişim aşamasında. Şimdi kafalardaki asıl soru “abi bu oyunu oynamak, incelemek için neden bu kadar uzun süre bekledin?” olacaktır. Bekledim çünkü oyun açıldığı andan itibaren herkes üşüşmüştü, hemen ilk yorumlar incelemeler yapıldı, videolar yayınlandı. Ancak o kargaşaya dahil olmak istemedim. Bir de maalesef vakit de bulamadım üzücü şekilde.

Geçtiğimiz haftalarda oyuna 14 GB, evet 14 GB boyutunda bir yama geldi. Aslında oyunun ufak tefek birkaç gb’lık yamalarına alışkındık ama 14… 14 gerçekten de beklenmedik bir yama boyutu oldu. Yapımcıların en sevdiğim yanı ise reddit vs. bütün ortamlarda oyunculardan gelen geri bildirimleri değerlendirip, ona göre geliştirme ajandalarını güncelliyor olmaları. Birçok sandbox survival oyununda olduğu gibi çılgın reklamlar basıp ondan sonra yarım yamalak oyunu erken erişime veren sonrasında ise kaderine terkeden yapımcılardan değiller. Hatta gelen haberlere göre Funcom‘da yapımcıların bu kadar hırslı olması ve oyunculardan gelen geri bildirimler doğrultusunda oyunun kırık çıkıklarını gidermeye çalışmalardan çok memnunlar. Çünkü daha fazla para gömmeye hazır olduklarını söylemişler. Güzel, geleceği var gibi duruyor, bakalım neler olacak.

Peki diğer hayatta kalma oyunlarından farklı olarak ne var Conan Exiles oyununda? Açık konuşayım; diğerlerinden tek farkı Conan evrenini konu alıyor olması. Üzgünüm ama durum bu. Don paça ya da daha kaba bir tabir ile dalgaları sallayarak başladığınız oyunda, karakterimizi oldukça detaylı şekilde yaratabiliyoruz. Göz rengi, kaş yapısı, burun büyüklüğü derken dalga büyüklüğüne kadar gidebiliyoruz. Açıkçası yapımcılar bu dalga boyutu olayını oyuncular 10 dakika eğlenirler diye koymuşlar ama tabii ki pek de öyle olmadı. Hatunların göğüs büyüklüğünden, erkeklerin dalga boyu büyüklüğüne kadar inen detaylı karakter yaratımı olunca, göz renginden çok “oralara” zaman harcanmış.

Kısacası dediğim gibi oyunu Conan evreninde geçmesinden ve kendine özgü özelliklerinden ziyade diğer hayatta kalma oyunlarından çok da bir farkı yok. Yani yemek bul, taş, ot, tahta topla. Oyun, ev inşaa et, düşman ile savaş, öldür ya da öl üzerine kurulu. Tabii bunlara rağmen Conan, kendine özgü özelliklerini oyuna entegre etmiş ve etmeye de devam ediyor. Koca haritada gezinirken Conan evreni ile ilgili yazıtlar bulmak hatta bir kısım NPC’ler ile konuşarak evren hakkında ve yaşayanları, Tanrıları hakkında bilgiler edinmek de mümkün. Oyunun en çok dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de Tanrıları çağırıp bizim için savaşmalarını sağlamak. Eğer YouTube üzerinden ararsanız videolara erişebilirsiniz. Kısa bir süre sonra biz de yapacağız ancak önce hangisini çağırsak bilemedik.

Conan Exiles en sevdiğim oyun motoru olan Unreal Engine‘i kullanıyor. Haliyle grafikler de oldukça etkileyici. Henüz karakter animasyonlarını çok beğenmemiş olsam da ortamlar inanılmaz güzel görünüyor. Gün doğumu ya da gün batımında uzaklara şöyle bir baktığınız zaman içiniz huzur doluyor. Bazen de Conan’ın o karanlık atmosferi içinizi daraltabiliyor.

Conan Exiles şu an Steam üzerinden oldukça ucuz bir rakamdan satılıyor. Eğer Conan dünyasına ilginiz varsa kaçırmayın derim, çünkü oyun dediğim gibi her geçen gün daha da iyiye gidiyor.

Özetle Conan Exiles temel hayatta kalma oyunu özelliklerinin yanında, evrenini sonuna kadar kendisine aktarmaya çalışıyor. Her geçen gün gelen yeni yamalar ile de güncellenmeye ve genişlemeye devam ediyor. Oyunu isterseniz lokal olarak kendi bilgisayarınızda açabilir, isterseniz oyunun resmi ya da resmi olmayan sunucularında oynayabilirsiniz. Biz şimdilik kendi sunucumuzda lokal olarak açtık. Bu sefer oyun incelemesi konusunda bir değişiklik yaptık ancak bu değişiklik Conan Exiles’a özel. Hem inceliyor hem de oynuyoruz. Hatta ilk bölümü de hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. Devamı da en kısa zamanda gelecek.

İyi seyirler.

► Facebook: https://www.facebook.com/fragtistcom
► Twitter: https://twitter.com/Fragtist
► Google+: http://goo.gl/XncGVZ
► Twitch: http://www.twitch.tv/fragtist
► Youtube: https://www.youtube.com/user/Fragtist

Conan Exiles’ın Oynanış Videosu Yayımlandı

FRAGTİST DEĞERLENDİRME

7 / 10

Conan evreni ilgi alanınız ise alın derim. Oyunun henüz erken erişimde olması ancak geliştirici ekibin çılgın gibi üzerinde uğraşıyor olması da oyunu almanız için ikinci ve yeterli bir sebep olacaktır.
Conan
Detaylı karater yaratım ekranı
Uygun Fiyatı
Geliştirici ekibin ilgisi
Uzun yükleme süreleri. Cidden uzun, içiniz çekiliyor. Çay koyup gelin.
Ara sıra yaşanan optimizson sıkıntıları.
Timsahlar... Kovalamaya başladımı bırakmıyorlar!


Sonat Samir

Herşey 1993 senesinde arcade salonunu keşfetmesi ile başladı. Daha sonra eve giren Atari 2600 ile işlerin boyutu çok değişti. Video oyunları artık hayatının vazgeçilmez bir parçası. FRP hobisi ise hayatında ayrı bir öneme sahip.