Kategoriler

Bu Akşam Ne İzlesek? #5 – Space Jam

Pazartesi sendromuna yenilenlere özel eğlenceli bir macera; Space Jam. Anılarınızı tazelemek istiyorsanız, blog yazımıza bekleriz.

Aranızda Pazartesi sendromuna yenik düşenler varsa, sizleri 90’lı yıllara götürüp çocukluğunuzun çizgi dizilerinin kahramanlarıyla tekrar bir araya getirme vakti gelmiş demektir. Bir tarafta Bugs Bunny, bir tarafta Daffy Duck ve daha fazlası. Looney Tunes’un çocukluğumuzu renklendirdiği inanılmaz karakterleri, Michael Jordan’ın basketbol yeteneklerine ihtiyaç duyuyorlar ve karşımızda Space Jam

1996 yılında vizyona giren film, animasyon ve gerçek karakterleri bir araya getiriyor. Filmin başrollerinde yer alan Bill Murray ve Michael Jordan gibi isimler kendi karakterlerine hayat verirken, yanlarına Looney Tunes’un ikonik çizgi dizi karakterlerini alıyorlar. Filmin konusu ise izlemeyenler için oldukça ilginç; Dünyanın başı beladadır (tipik) ama nasıl… Eğlence sektörünü gözüne kestiren birtakım kötü yaratıklar, Looney Tunes’un karakterlerini de kontrol altına almak ister. Bizim çılgınlar da eğer basketbol maçında yenilirlerse, bu köleliğe izin vereceklerini söylerler. Durum böyle olunca uzaylı kötü dostlarımız Patrick Ewing ve Charles Barkley gibi NBA yıldızlarının yeteneklerini ele geçirirler. Basketbolda aniden profesyonelleşen yaratıkları yenmenin tek yolunun Michael Jordan olduğunu düşünen Bugs Bunny ve dostları, ondan yardım isterler. 

Kendi isimlerini canlandıran karakterlerin yanında Looney Tunes’un evrenini seviyorsanız, muhtemelen bu filmde de oldukça eğleneceksiniz demektir. Birçok inceleme sitesindeki yorumlara fazla aldanmayın derim. Açıkçası 80 veya 90’lı yıllarda Bugs Bunny’nin havuç kemirişini izlerken eğlendiyseniz, yanında Tweety’nin sevimli sesine de hakimseniz; zaten yazılacak çok şey kalmamış demektir. 

Filmin muhtemelen öne çıkan en önemli eksisi, yüzü gözü belli hamlelerle buruşan Looney Tunes karakterlerinin “bazılarınıza” yapmacık geleceğidir. Çizgi dizilerdeki eğlence anlayışı günümüzde oldukça değiştiği için bu filmde belli espriler veya detayları, “daha önce izlemediyseniz” yadırganacak cinsten. Eh açıkçası filmin “reklam kokma” durumundan çoğunuz da haberdarsınızdır. 

Açıkçası müzikleri olsun, seslendirmeler veya karakterlerin eğlenceli mimikleri olsun Space Jam, zamanının en eğlenceli maceralarından biridir. Beklentinizi minimumda tutup, sırf Bugs Bunny’nin kendini beğenmiş tavırlarını tekrar izlemek namına bu filme şans verilebilir.

Son olarak: Who Framed Roger Rabbit, bu filmden ÇOK daha iyidir. Olur da bu tarz filmlerden hoşlanıyorsanız, Who Framed Roger Rabbit de tavsiyelerim arasındadır. Bir sonraki blog yazımızda Roger Rabbit’i misafir edebilirim aslında. 

İyi seyirler.

Bu Akşam Ne İzlesek? #4 – Jumanji

Görüntülenmeler:
0
İlgili Kategoriler
Blog · Haber · Kültür & Sanat