Tom Clancy’nin Rainbow Six Kitabını Okunmadan Oyunları Oynanır Mı? Tom Clancy’nin Rainbow Six Kitabını Okunmadan Oyunları Oynanır Mı?
Rainbow Six oyunlarını oynamadan önce kitabı okumak size neler katar? Detayları blog yazımızda okuyabilirsiniz. Tom Clancy’nin Rainbow Six Kitabını Okunmadan Oyunları Oynanır Mı?

Bu aralar Ubisoft‘un Tom Clancy adı altında yayımladığı iki oyunu Rainbow Six Siege ve Ghost Recon Wildlands oldukça popüler. Ama bu iki oyundan önce yani 1998’den itibaren, Tom Clancy’nin adı altında yirmiden fazla oyun ve indirilebilen oyun paketi yayımlandı. Kafa göz saldırmak yerine taktik kurmak, plan yapmak ve sessizce hareket etmenin öne çıkartıldığı oyunlar kendi özel hayran kitlesini yarattı.

İlk oyundan bu yana tüm seriyi oynamış bir oyuncu olarak en büyük ayıbım kitabı okumamış olmamdı. İki gün önce bu eksiğimi de kapattım.

1998 yılında yayımlanan bu kitapta, Rainbow Six adının nereden geldiğinden tutunda, o zamanın teknolojileriyle (teknik destek elemanı olan İsrailli 3,5’luk disket kullanıyor) neler yapabildiklerine kadar birçok ayrıntıyı sadece bu kitapta bulabilirsiniz. 1998 yılında olmalarına karşın sadece kullandıkları teknolojiler değil, özel timlerin eğitim şekilleri dahil bir çok ayrıntı bu kitabın sayfalarına serpiştirilmiş. Tom Clancy’nin kendi şahsi tecrübelerinden yola çıkarak yazdığı belli olan bir çok nüans (özellikle bu tip timlerin arkasında işleyen bürokratik yapı) bu kitabı en özel kılan yanı.

Rainbow Six, sizi NATO etrafında kurulan ve liderliğini John Clark’ın yaptığı bir takımın hikayelerine götürüyor. Merkezleri Hereford İngiltere. Burada sadece bir aksiyon romanı okumuyorsunuz. Bir anti terör takım üyesinin ve liderinin nasıl düşündüğünü, düşmanlarını gözlemlediğini ve taktik geliştirdiğini de görebiliyorsunuz. Özellikle bu takım üyelerinin insani yönleri ve psikolojileri kitaba ağırlıklı bir şekilde dahil edilmiş. O yüzden de bu kitap öyle adi ve sıradan bir Amerikan Kahramanlık Öyküsü değil. Hatta İngiliz karakter Başçavuş Eddie Price’ın (Bana Call of Duty serilerindeki ünlü SAS Yüzbaşı John Price’ı çağrıştırdı) birçok yerde diğer tim elemanlarına göre daha çok övüldüğünü okuyabilirsiniz.

Price, 2. Tim’in lideri ve John Clark’ın damadı olan Chavez’in sağ kolu. Ondan daha tecrübeli bir SAS komandosu olduğundan bir çok operasyonda “ilk girişi” Chavez’le badi olan Price yapıyor.

Price’lar karışmasın. Bizimki pipo içiyor bu puro.

Zaten Rainbow Six’te birçok ülkeden asker bulunuyor. Başındaki John Clark ise İrlanda asıllı bir Amerikalı. Bu bile kitabın önemli ayrıntılarından bir tanesi.

Kitapta sadece antiterör timinin değil teröristlerin düşünce şekilleri de ele alınıyor. Özellikle Soğuk Savaş kalıntısı teröristlerin psikolojileri anlatılıyor. Çünkü timde bir psikolog da var ve her operasyonun içerisinde bulunuyor.

Açıkçası Rainbow Six’i okumak sizin Tom Clancy oyunlarındaki düşünce tarzınızı değiştirebilir. Özellikle bu oyunların neden bir Counter Strike olmadığını ve ASLA olamayacağını çok daha net bir şekilde anlayabilirsiniz. Oyunlardan alacağınız keyfi daha da arttıracağı ve sizin, kitabı okumadan önce farkında olmadığınız bir boşluğu dolduracağı da kesin.

Bu arada kitap maalesef ancak ikinci el olarak bulunabiliyor. Ben internette https://www.nadirkitap.com‘dan aldım. Hızlı bir şekilde tertemiz geldi. Bence Türkçe baskısı tükenmeden alın.

Rainbow Six Pro League – Year 2 DuyurulduBurak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.