Kategoriler

AMD, APU’larının Enerji Tüketimini 25 Kat Azaltmaya Hazırlanıyor!

Bu yılın başlarında Llano APU‘ları (GPU ve CPU‘nun bir anda sunulduğu, “Accelerated Processing Unit” ismi verilen işlemcilerden bahsediyorum) hakkında abartılı ve yanlış ifadeler kullandığı için davalık olan AMD, 2020 model APU‘ları hakkında da iddialı laflar etmeye devam ediyor.

Ne kadar doğru, ne kadar yanlış olduğunu 2020‘ye kadar bilemeyeceğiz elbette; ancak AMD‘nin söylediklerine göre firmanın 2020 yılında çıkaracağı APU‘lar, şimdikilere oranla tam 25 kat daha az enerji tüketecek (en azından hedef bu yönde). AMD‘de görev yapan Mark Papermaster‘ın Çin‘de düzenlenen bir konferansta dile getirdiği bu hedefe firma “25×20” ismini vermiş.

Stanford Üniversitesi‘nde araştırma görevlisi olan Jonathan Koomey ise, AMD‘nin konu hakkında yayınladığı basın bülteninde firmanın güç tüketimi konusunda son 6 yıl içerisindeki performansına işaret etmiş. AMD‘nin, 6 yıl öncesine nazaran 10 kata kadar daha az güç tüketen APU‘lar ürettiğini belirten Koomey‘e göre firmanın güç tüketimi konusuna bu denli eğilmesi, tüketiciler için gerçekten işe yarar katkılar sağlıyor (pil tüketiminden bahsediyor elbette).

Ne diyelim. 2020‘de görüşmek üzere!

Görüntülenmeler:
7
İlgili etiketler:
· · · · · ·
İlgili Kategoriler
Dizüstü · Donanım · Haber · İşlemci · Notebook