Kategoriler

AMD, Yeni Performans APU’larını Görücüye Çıkardı

AMD, ultra ince dizüstü bilgisayarları için tasarladığı “Kaveri” kod adını taşıyan yeni mobil performans APU‘larını tanıttı. HSA (Heterojen Sistem Mimarisi) ve GCN (Yeni Nesil Grafik Çekirdeği) mimarilerinin kullanıldığı bu Kaveri APU’lar, AMD’nin şu ana kadar piyasaya sürdüğü en gelişmiş mobil işlemcileri. Yeni Kaveri APU’lar, maksimum işlemci kapasitesini üstün ses, görüntü ve uzun pil ömrüyle birleştiriyor.

Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, Samsung, Toshiba ve diğer marka sistemlerle Computex‘te sergilenen yeni nesil APU‘lar hakkında AMD İstemci İş Birimi Genel Müdürü Bern Lienhard şu sözleri sarfetti: “AMD, bilgisayar deneyimini dönüştürme ve zenginleştirme yolunda, 2014 Mobil Performans APU ailesinin lansmanıyla çok önemli bir adım atmış oluyor. Toplam işlemci performansının üstünlüğü, göz alıcı grafikler ve enerji verimliliği, sektörde ilk olan teknolojilerle bir araya geldiğinde, bu APU’lar en üst düzey bireysel ve kurumsal PC’ler için çıtayı yükseltiyor.

AMD’nin yeni tanıttığı Kaveri APU’lar arasında, “FX” ismi taşıyan yüksek performanslı üst düzey modeller de bulunuyor. Kurumsal çözümler içinse AMD, uzun ömür, performans ve istikrar konusunda kullanıcıların isteklerine cevap veren AMD PRO A serisini öne sürüyor. PRO A serisinin bir diğer özelliği de, endüstri standardı açık DASH yönetim olanakları sunması. AMD PRO A işlemcileri, tanıtımın hemen ardından HP Elite kurumsal PC tasarımlarıyla kullanıcılarla buluştu.

amd-kaveri-apu

ÖZZELLİKLERDE NELER VAR?
– 12 adede kadar işlemci çekirdeği (Maksimum 4 CPU + 8 GPU çekirdeği),
– Heterojen Sistem Mimarisi (HSA) ile, CPU ve GPU birlikte çalışıyor ve böylece sistemden alınan performansla birlikte verimlilik artıyor,
– 4K çözünürlük desteği,
– Mantle arabirim desteği,
– AMD Quick Stream, AMD Steady Video ve AMD TrueAudio teknolojileri ile zenginleştirilmiş üstün ses ve görüntü aktarımı.

Tüm bunlar haricinde, AMD’nin yayınladığı performans bilgilerine göre A10 APU, Haswell tabanlı Intel i5-4200U‘ya göre %50‘ye kadar daha iyi grafik performansı ve 1,2 kattan fazla işlemci performansı; FX APU ise, yine Haswell tabanlı Intel i7-4500U‘ya göre %58’e kadar daha üstün grafik performansı ile 1,5 kattan fazla sistem performansı sunuyor.

Son olarak FX APU, önceki nesle göre grafikte %40‘tan fazla watt başına performans, sistemdeyse %30‘dan fazla watt başına performans vadediyor. A10 APU‘da AMD Radeon R6, FX APU‘da da AMD Radeon R7 görev yapıyor.

Görüntülenmeler:
0
İlgili etiketler:
· · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Dizüstü · Donanım · Haber · İşlemci · Notebook