NVIDIA da Chromebook Kervanına Katılıyor NVIDIA da Chromebook Kervanına Katılıyor
Bu devirde firmalar için işlemcilerini kullanacakları alanlar gittikçe daha da kızışıyor. Akıllı telefonu ve tablet tarafında durum “Diego dur Allah’ını seversen zaten ortalık karışık!”... NVIDIA da Chromebook Kervanına Katılıyor

Bu devirde firmalar için işlemcilerini kullanacakları alanlar gittikçe daha da kızışıyor. Akıllı telefonu ve tablet tarafında durum “Diego dur Allah’ını seversen zaten ortalık karışık!” kıvamında olduğu için, firmalar rekabetin daha az olduğu ve potansiyeli olan alanlara yatırım yapmak istiyorlar. Evet, bildiniz. Chromebook, bu tür bir yatırım için biçilmiş kaftan.

Mobilde aradığını henüz bulamayan Intel’in ve Exynos işlemcileri ile Samsung’un ardından NVIDIA da, en hızlı ve en güncel Tegra işlemcisi K1 ile Chromebook segmentine adım atmış durumda. Acer’ın 239$’lık 13” Chromebook’u ile yarışa dahil olan firma, tahmin edersiniz ki cep telefonu ve tablet piyasasındaki rekabetten çok daha azıyla uğraşacak burada. Dolayısıyla Tegra K1 gibi güçlü bir işlemcinin önü, burada çok daha açık diyebiliriz.

Şu anda Qualcomm’un liderliğini sürdürdüğü mobil işlemci piyasasına dâhil olmaya çalışan NVIDIA, Intel gibi burada pek tutunamadı. Ancak firmanın Tegra işlemcileri, Shield gibi NVIDIA ürünleriyle ve Android tabanlı otomobil içi multimedya ve eğlence sistemlerine güç vermesiyle adından söz ettirmeyi bildi (gerçi NVIDIA sonuçta, adından söz ettirsin bir zahmet). Bu alanda NVIDIA ile benzer bir kaderi paylaşan Intel de, uygun fiyatı performans ve kaliteyle birleştiren Asus Zenfone ailesiyle birlikte cep telefonu segmentinde dev bir adım attı diyebiliriz.

Görünen o ki her iki firma da, mobil işlemcilerinin daha fazla söz sahibi olması için uğraşıyorlar. Bakalım Intel ve özellikle de NVIDIA, Chromebook pazarında nasıl ilerleyecek? Eh, onu da zaman gösterecek.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.