Asus Zenbook 13 UX334FL İncelemesi | Dünyanın En Küçük 13″ Dizüstü Bilgisayarı! Asus Zenbook 13 UX334FL İncelemesi | Dünyanın En Küçük 13″ Dizüstü Bilgisayarı!
Asus ZenBook 13 UX334FL, oldukça kompakt olmasına rağmen dikkat çekici teknik özellikler ile birlikte geliyor. Asus Zenbook 13 UX334FL İncelemesi | Dünyanın En Küçük 13″ Dizüstü Bilgisayarı!

Termal değerler bakımından cihazın performansında bir sorun yok. Fakat yük altına giren işlemci eğer sıcaklık 75 dereceyi geçmeye başlarsa çekirdek hızlarını düşürerek ısının düşmesini bekliyor. Uzun süreli CPU-Z stres testinde kendisini 60 dereceyi pek fazla geçmeyecek şekilde 1.9 ila 2.0 Ghz arasına sabitleyen sistemi tam performans kullanmak için Windows ayarlarından işlemci durumunu değiştirmek istediğimde bu seçeneğin kapalı olduğunu gördüm. Buna rağmen kullanım yaptığım süre boyunca bu tip bir hız kesme durumu ile fazla karşılaşmadığımı da belirteyim.

Peki oyun oynatır mı?

Her ne kadar bu bilgisayar ile oyun oynamak doğru bir beklenti olmasa da, benim gibi bir oyuncu için en azından 1 oyun testi yapmadan incelemeyi bitirmek düşünülemezdi. Ben de elimin altında hazırda bulunan ve bayıla bayıla oynayıp bitirdiğim Assassin’s Creed Odyssey ile kendi benchmarkı üzerinden bir test gerçekleştirdim. Tüm ayarlar Low’da ve 720p çözünürlük ile yaptığım testte ortalama 30 fps sonucuna ulaşabildim. Tabii ki AC:Odyssey’in böyle bir dizüstü bilgisayar için fazla iyimser bir seçenek olduğunun farkındayım. Burada ki amacım kafanızda bir performans kriteri oluşturabilmek. Böylece bu bilgisayar ile hangi oyunları oynayabileceğinizi bu test üzerinden tahmin edebilirsiniz diye düşünüyorum. 

Sentetik testlere geçecek olursak, Cinebench R20 çoklu çekirdek testinde 786 puan alan sistem, Geekbench’de ise tek çekirdek ile 1027, çoklu çekirdekte ise 2386 puan elde ediyor. Sistem de takılı gelen ve PCIe arayüzünü kullanan SSD’nin okuma yazma bazında hızlarını ölçmek için Crystaldiskmark 7.0 programına başvurdum. Buradan çıkan sonuçlar ise beklenildiği gibi oldukça iyi; 1746 MB/s okuma ve 1301 MB/s yazma. 

 Monster Notebook’tan 10. Nesil İşlemcili Huma H4 V3Berat Berkan Topal

Midtown Madness ve Red Alert 2 ile başlayan bilgisayar macerasına heyecanından hiç bir şey kaybetmeden devam eden bir "teknoloji gurmesi".