Özel Röportaj: “Türkiye’de bir tek bizde” Blizzard ile World of Warcraft Classic Üzerine! Özel Röportaj: “Türkiye’de bir tek bizde” Blizzard ile World of Warcraft Classic Üzerine!
27 Ağustos'ta sunucularını açacak olan World of Warcraft Classic üzerine Blizzard'a birkaç soru sorduk! Merak ettikleriniz burada! Özel Röportaj: “Türkiye’de bir tek bizde” Blizzard ile World of Warcraft Classic Üzerine!

27 Ağustos’ta sunucularını açacak olan World of Warcraft Classic özellikle oyunun eski hayranlarının ağzını sulandırıyor.

Blizzard, hem yeni hem de eski oyunculara World of Warcraft’in ilk ve en özel günlerini yeniden deneyimleme şansını verecek Classic sürümle. Şimdiye dek gelen haberler ve gelişmeler de açıkçası epey umut vaat ediyor.

Biz de çıkışa ramak kalmışken Blizzard’dan Kıdemli Yazılım Mühendisi (Senior Software Engineer) Omar Gonzalez’e birkaç soru sorduk. Bu arada Gonzalez Blizzard’da epey eski, 14’ü WoW üzerinde olmak üzere tam 16 yıldır Blizzard bünyesinde çalışıyor.

İyi okumalar!

– Bu Classic sürüm olacak ancak hepimizin bildiği üzere MMORPG türündeki oyunlar sık sık yeni içerikler sunarak hayatta kalabiliyor. Peki Blizzard World of Warcraft Classic’in içeriğini nasıl güncelleyecek? Classic sürüme özel içerikler olacak mı?

– Aslında elimizde birçok seçenek bulunuyor. Şimdilik net planlarımız yok, zira hedefimiz öncelikle oyunculardan geri bildirim almak. Altıncı aşamanın (Naxxramas, Scourge Invasion) sonuna gelince sizlerin, yani oyuncuların isteklerine göre içerikler olacak ve buna göre ilerleyeceğiz.

– Blizzard nasıl oldu da WoW Classic konusunda fikir değişikliğine gitti?

– Bu bizden epeydir istenen bir şeydi ve aklımıza bir girip bir çıkıyordu. Ama çekinmemizin esas nedeni eski WoW’u diriltmek için gereken bütün bilgilere sahip olmadığımızı düşünmemizdi. İkinci sebep ise, eski işlerimizi olduğu gibi geri getirmeyi pek istemiyorduk, çünkü oyunun şu anda sahip olduğu modern mimaride çalışmıyorlardı. Bir diğer önemli sebepse, bazı kötü niyetli kullanıcıların oyunun eski sürümlerinde bulunan açıklardan faydalanmanın yollarını bulmuş olmasıydı ve bu olumsuz deneyimleri geri getirmek istememiştik.

Ancak çalışmayacak şeyleri tam olarak bilince çalışabilecek noktaları düşünmeye başladık. Birkaç yıl önce BlizzCon’da bu konuda kısa bir sunum yapmıştım. Aklımızdaki ana fikir şuydu: Oyunun bütün eski verilerini, oyuncuların gördüğü her şeyi alıp günümüzde kullandığımız kodlara entegre etmek. Böylece iki ayrı dünyanın en iyi yanlarını ortaya çıkarabiliriz diye düşündük. Tabii bu o zamanlar yalnızca bir fikirdi. Hiç kimse bunun iyi bir fikir olup olmadığını ve eğer bu işe girişeceksek ne kadar uğraşmamız gerektiğini kestiremiyordu.

Özel Röportaj: Blizzard ile Hearthstone’un The Dalaran Heist’ini Konuştuk!