Kategoriler

Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands’te Başarılı Olmanın 10 Yolu

Ubisoft’un Ghost Recon: Wildlands’i tek başınıza hayatta kalmanızı zorlaştırıyor. Oyunda başarılı olmanın 10 yolunu, bu yazımızda derledik.

1- Bunun bir takım oyunu olduğunu kabul edin

Aslında bu maddenin ismi “stressiz olmanın şartı” olmalı. Çünkü Ghost Recon: Wildlands’te yapabileceğiniz her şeyi takım halinde yaparsanız başarıya ulaşabilirsiniz. Oyuna başlamadan önce bunu kabullenin. Giriş veya normal zorluk seviyesinde elde tüfek, tek başınıza, siper almadan ilerleyebilirsiniz.

Ama oyunun asıl keyfine varacağınız üst zorluk seviyelerinde ya oyuna co-op olarak devam edeceksiniz ya da işkence çekeceksiniz. Çünkü size yardım etmesi beklenen profesyonel ajanların yapay zekası düşmanınızdan çok daha kötü ve tek yaptıkları siz düştüğünüzde sizi yerden kaldırmak. Onun dışında göreve gizli gizli giderken düşmana kendilerini gösterip başınıza bela bile açabiliyorlar. Adamlarınızın kötü oynadığını baştan kabullenirseniz daha az stres yaşarsınız. Co-Op oynarken de takım halinde oynarsanız başarılı olacağınızı kabullenin. Tek başınıza giderseniz ya ölürsünüz ya da takımın başını belaya sokarsınız.

2- Doğru iletişim kurun!

Takım arkadaşlarınızla konuşun. Konuşurken doğru iletişim şart. Nasıl bir ortak dil oluşturacağınız size kalmış. Ama “adam sağda” demek bir yön tanımlaması değildir bunu bilin. Kimin sağında, nerenin sağında vb mihenk noktaları ve doğru tanımlamayla ilerleyin.

3- Önce keşif yapın

Yıllarca terörle uğraşmış bir millet olarak artık maalesef bunu hepimiz biliyoruz. Bir operasyon öncesi keşif yapmak ve ona göre bir saldırı planı oluşturmak şart. O yüzden önce dürbün ve drone ile işaretleyebildiğiniz kadar çok düşmanı işaretleyin. Bir defa işaretlendikten sonra düşmanın yeri hep belli olacağından daha rahat plan kurarsınız.

4- Düşmanınızı tanıyın

Sniper, ağır silahlı asker ya da standart ekipman taşıyan bir serseriyle karşılaşmanız başka şey, sağlam eğitimli bir UNIDAD askeriyle kapışmak başka bir şeydir. Bu bilgi sizin tüm stratejinizi çizerken kullanacağınız silah ve ekipmanı da doğru seçmenizi sağlayacaktır.

5- İlk atış çok önemlidir

Düşmanın düştüğünü fark etmeyeceği, yalnız askerleri ve sniperları susturucu ile ayıklamak ve alarm kutularını vurarak patlatmak zaten standart operasyon prosedürünüz olacaktır. Ama bir yerden sonra etraf karışacaksa, açılışı en görkemli şekilde yapmalısınız. Wildlands’te tüfek bombasından el bombasına kadar tek seferde birden çok düşmanı yok edecek tüm patlayıcılarınızla beraber düşmana yüklenmek en doğru harekettir. Sonra kademeli olarak atlayarak yer değiştirip geriye kalan düşmanın size gelmesini bekleyin. Düşman en son bulunduğunuz veya ses çıkan yere doluşacaktır. Onları tekrar tuzağa düşürebilirsiniz.

Açılışta senkron olup susturucuyla iş bitirmek de bir tercihiniz olabilir. Aslında en doğru taktik her zaman duruma göre hareket etmektir.

6- Geri çekilmek ve sabırlı olmak işin anahtarı

Düşman sizi gördüğünde üstüne basa basa geçmek çok zevkli biliyorum. Ama sayı ve silah üstünlüğünü kuramadığınızda, ki genellikle öyle olacaktır, ölmeden geri çekilip toparlanmak en doğru harekettir. Aksi taktirde ölüp tüm göreve baştan başlamak zorunda kalabilirsiniz. Bunun için bir kaçış planınız olmalı.

7- Günün hangi saatinde olduğunuzu bilin

Wildlands’te gece, gündüz hatta mevsimsel döngü var. Oyunda gece veya gündüz vakti operasyona çıkmak gerçekten fark ediyor. Gece çok daha sessizce ve haliyle görünmeden ilerleyebilirsiniz. Ayrıca gece görüş ve termal kamera sistemleri de size avantaj sağlayacaktır. Ama gündüz işiniz çok daha zor olacaktır.

8- Hızlı seyahati unutmayın

Önceden açtığınız güvenli evleri kullanarak harita üzerinden hızlıca seyahat edebilirsiniz. Yani her yere koşmanıza gerek yok. Aynı şeyi takım arkadaşlarınıza da yapabilirsiniz.

9- Tek başınıza oynarken adamlarınıza ağır silah verin

Evet adamlarınızın silahı var ama onları bir cipteki veya helikopterdeki minigun’ın arkasına oturttuğunuzda etrafı cehenneme çevirebiliyorlar. O yüzden oyunu illaki tek başınıza oynayacaksanız en azından onlara böyle bir şans verip işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

10- Geriye kalanlar

Araçtayken mouse’un orta tuşuyla koltuk değiştirebiliyorsunuz. Böylece inmeden önce ateşin geldiği taraftan kaçınıp siper alabileceğiniz taraftan inebilirsiniz.

Çalılar, indiğiniz arabanın arkası (patlayıncaya kadar) vb yerler sizin dostunuzdur. Buralara saklanın.

Her kaynağı işaretleyin (tag). Böylece o kaynaktan gelir elde edebilir ve yeteneklerinizi daha çabuk açabilirsiniz. Oyunda belge vs’yi takımdan bir arkadaşınız aldığında hepinize sayılıyor ama MAALESEF bu işaretleme hikayesini takımdaki herkesin TEK TEK yapması gerekiyor.

Tek başınıza oynarken tüm adamların araca binmesini beklemenize gerek yok. Basın gidin. Onlar yanınıza ışınlanıveriyorlar.

Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands İncelemesi