Tüm Cihazlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? Tüm Cihazlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?
Kullandığınız cihazlarda ekran görüntüsü almak istiyor ve her seferinde nasıl yapıldığını unutup, Google’a mı soruyorsunuz? Cevaplar yazımızda. Tüm Cihazlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Cep telefonu, PC, Tablet vs kullandığınız  tüm cihazlarda ekran görüntüsü almak istiyor ve her seferinde nasıl yapıldığını unutup, Google’a mı soruyorsunuz? Artık bize sorun! Bu dosya konumuzda tüm platformlarda nasıl ekran görüntüsü alacağınızdan bahsedeceğiz. Windows, macOS, ChromeOS, IOS, Android ve diğer mobil işletim sistemleri dahil hepsine değiniyoruz.

Bahsedeceğimiz yöntemlerden bir çoğu zaten işletim sistemlerinin içine gömülmüş ve bize sunulan yöntemler olacak ama bahsedeceğimiz bazı yazılımlar, bu yöntemlerden çok daha kolay çözümler sunuyor. Hatta bazı tarayıcılarda kullanılan yöntemler ve programlardan da bahsedeceğiz ki PC kullanıcılarının en çok işine yarayan kısmın bu kısım olacağını düşünüyoruz.

AKILLI TELEFONLARDA EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALMA

Telefonlarınızı sıkça fotoğraf çekmek için kullanıyorsunuzdur peki ekran görüntüsü almak için kullanıyor musunuz? Bunun için gereken gereçler işletim sistemlerinin içine gömülü durumda.

ANDROID

Google’ın akıllı telefon işletim sistemi Android’in 4.0 veya daha ileri bir versiyonunu kullanıyorsanız, gerek duyduğunuz her şey elinizin altında demek oluyor. Telefonunuzun güç tuşuyla ses kısma tuşuna aynı anda 1 – 2 saniye bastığınızda ekran görüntüsü alabiliyorsunuz. Bu görüntünüz ise otomatik olarak fotoğraf galerinize kaydediliyor.

Fakat bu seçenek her zaman çalışmıyor. Google, Android kullanan cihazları, Apple’ın iOS sistemini kontrol ettiği kadar kontrol etmediği için kimi zaman sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz. Eğer problem yaşarsanız, ana menü tuşuyla açma/kapama tuşuna basmayı deneyin. Bu da sorununuzu çözmezse üzgünüm ama aplikasyon kullanmak durumundasınız.

fragtist-screenshot-easy

Android kullanıcılarının, iOS kullanıcılarına nazaran farklı opsiyonları mevcut. Google Play Store’da bir sürü ekran görüntüsü almanızı sağlayacak uygulaması var. En çok kullanılanı ise Ice Cold Apps firmasının Screenshot Easy uygulaması. Bedava veya 1.99 dolar fiyatlı iki ayrı versiyonla karşımıza çıkan bu yazılım, Android’in temel olarak belirlediği kısayolları kullanabildiği gibi kişiye özel kısayol atama imkanı da sunuyor (Örneğin telefonunuzu sallamak).

Eğer ki PC’niz üstünden Android cihazınızın ekran görüntüsünü almak veya kaydetmek istiyorsanız, Apowersoft’un Android Recorder’ı tam size göre. Tablet veya telefonunuzla kablosuz olarak iletişim kurarak ekran görüntüleri almanızı sağlayan program hem Windows hem de macOS işletim sistemlerinde çalışabiliyor. Bunlara ek olarak ekran videosu çekmenizi de sağlayan bu program, Android 5.0 veya daha yeni bir işletim sisteminde çalışabiliyor.

ANDROID WEAR

Android tabanlı giyilebilir teknoloji ürünlerine ilginiz varsa size iyi bir haberimiz var. Bu cihazlardan ekran görüntüsü almak artık çok daha kolay fakat bu işlem için cihazınızı değil, telefonunuza yüklediğiniz aplikasyonu kullanıyorsunuz.

Android Wear aplikasyonunu açın, üç nokta menüsüne tıklayın ve “ giyilebilir cihaz ekran görüntüsü al” butonuna tıklayın. Telefonunuzda “ekran görüntüsü alma işleminiz tamamlanmıştır. Yollamak için tıklayınız.” uyarısını alacaksınız. Ekran görüntünüz herhangi bir yere kaydedilmediğinden, bu aşamayı da yapmanız gerekmektedir. Ekran görüntüsüne ulaşabilmeniz için bir yere göndermelisiniz, bu başka bir aplikasyon, mesaj hatta email bile olabilir. Görüntü her daim “screen.png” adıyla kaydolur.

iOS

Apple ürünlerinde ekran görüntüsü almak için tek bir opsiyonunuz mevcut. Ekran görüntüsü almak istediğiniz ekrana gidin, açma/kapama tuşuna basılı tutarak ana ekran tuşuna aynı anda basın. Bu esnada eğer ekranınızda hareketli bir görüntü varsa, yakalamak istediğiniz görüntüyü zamanlamanız gerekiyor. Sonrasında ekranda bir fotoğraf efekti oluyor ve görüntünüz ekran görüntüleri albümüne kaydoluyor.

Yukarıda bahsettiğim tuşlara ters sıralamayla da basabilirsiniz fakat Touch ID parmak izi tarayıcısı bulunduran cihazlarda bu sıralamayı kullanmanız sıkıntılar doğurabilir.

Eğer kişisel bilgisayarınız üzerinden ekran görüntüsü almak istiyorsanız, iOS için en uygun ve ücretsiz seçenek LonelyScreen. iOS ekranınızı AirPlay ile bilgisayarınızda paylaşın ve istediğiniz gibi resim veya video görüntüsü alın.

Bir diğer seçenek ise Apowersoft’un iPhone/iPad Recorder programı. Bilgisayarınızla cihazınız aynı Wi-Fi ağına bağlıysa AirPlay sayesinde otomatik olarak bağlantı kurarlar(Kontrol merkezinden aktive ettiğiniz koşulda). Bu program istediğiniz gibi video, resim görüntüsü alabildiği gibi AirPlay’in özelliği olarak telefonunuzda bulunan herhangi bir müzk, video vb. dosyayı oynatmanızı sağlıyor. Hem Windows hem macOS ile çalışan bu programın en değişik özelliği ise, programı yüklemiş olsanız da Apowersoft.com sitesinden açmanız gerekmesi.

fragtist-apowersoft-screenshot

watchOS

Apple Watch’ın watchOS sisteminde de ekran görüntüsü almak gayet basit fakat öncesinde seçeneklerden bu özelliği aktive etmeniz lazım. watchOS 3’ te bu özellik varsayılan olarak kapalı halde bulunuyor. iPhone veya iPad’inizde Watch aplikasyonunu açın. Ayarlar menüsüne girin ve “ekran görüntüsü alma” seçeneğini aktive edin.

fragtist-watchos-screenshot

Bu işlem sonrasında Apple Watch’ınızda yakalamak istediğiniz ekrana gidin. Cihazınızın sağ altında bulunan tuşa basılı tutarak üstünde bulunan tuşa basın. iPhone’da da olduğu gibi bir kamera efekti olacak ve görüntü iPhone’unuzda gözükecek.

Windows Phone ve Windows 10 Mobil

Geri kalan cihazlarda da olduğu gibi, bu cihazlarda da ekran görüntüsü almak kolay. Açma/kapama tuşuna basılı tutarak ses açma tuşuna bastığınız takdirde istediğiniz ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Görüntü, ekran görüntüleri klasörünün içine PNG formatında kaydoluyor.

Windows Phone 7’de cihazın ekran kilidini açmadan görüntü alamıyorsunuz.

Windows 10 Continuum kullanıcısıysanız, yukarıda belirttiğim tuşlara basarak cihazınızın ekranından görüntü alabilirsiniz fakat bağladığınız başka bir ekranın görüntüsünü alamazsınız. Dış ekran görüntüsü almak için masaüstü Windows komutlarını kullanmanız gerekir (Aşağıda belirtilmiştir.)

BlackBerry

BlackBerry kullanıcılarının ekran görüntüsü alabilmek için ses açma ve kısma tuşlarına aynı anda basmaları gerekmektedir. Görsel kamera klasörünüze kaydolacaktır. Dosya yöneticisini kullanarak görsele ulaşabilirsiniz. Bu yöntem işe yaramaz ise CaptureIT OTA programını indirerek, programın sizi yönlendirmesiyle istediğiniz ekran görüntülerini alabilirsiniz.İhsan Uygur

Bİlgisayar oyunlarından, FRP' ye envayi çeşit geek işin kıyısında, köşesinde, ortasında bulunan adam.