World of Warcraft Esporunda Yeni Bir Sayfa Açılıyor World of Warcraft Esporunda Yeni Bir Sayfa Açılıyor
Battle for Azeroth‘un yavaş yavaş sonuna yaklaşırken, 2020 yılında World of Warcraft esporu için oldukça şaşalı günler de bizleri bekliyor. World of Warcraft Esporunda Yeni Bir Sayfa Açılıyor

Battle for Azeroth‘un yavaş yavaş sonuna yaklaşırken, 2020 yılında World of Warcraft esporu için oldukça şaşalı günler de bizleri bekliyor. Bunların arasında bu zamana kadar Blizzard’ın düzenlediği en büyük LAN partisi ve hem Arena Dünya Şampiyonası (Arena World Championship / AWC) hem de Uluslararası Destansı Zindan Karşılaşmalarına (Mythic Dungeon International / MDI) gelen değişiklikler yer alıyor.

World of Warcraft Esporu artık YouTube’a taşınıyor. Bu da canlı yayınlar ve tekrarlar da dahil olmak üzere hem AWC’nin hem de MDI’nın tüm içeriğinin aynı platformda yer alması demek. Böylece WoW hayranlarının en sevdikleri yarışmacıları takip etmesi kolaylaşacak.

11 Nisan’dan itibaren başlayacak MDI yayınları burada olacak.

Arena Dünya Şampiyonası (AWC)

AWC’nin 13. yılına girerken son bir sezonla önemli değişiklikler getirmek ve Battle for Azeroth’u sonlandırmak için iyi bir zaman. Bu sefer ödül hiç olmadığı kadar büyük.

Format değişiklikleri

AWC’nin çevrimiçi eleme kupalarına kayıt önümüzdeki bahar aylarında başlıyor. Çevrimiçi 8 Arena kupasının her biri 10.000$ ödül havuzuyla ve AWC puanlarıyla geliyor. İsteyen herkes bu ödül havuzundan pay almak için kayıt yaptırabiliyor.

Toplamda dört tane olan Kuzey Amerika ve Avrupa kupalarının ardından en fazla puana sahip takımlar AWC Battle for Azeroth Finallerinde oynamaya davet edilecek. Burada dünyanın en iyi 8 takımı 500.000 dolarlık ödül havuzu için mücadele edecek.

Overwatch League Yeni İstatistik Platformuyla Karşınızda

World of Warcraft: Shadowlands’ın çıkışıyla birlikte Arena Dünya Şampiyonası yeniden başlayacak. Shadowlands’deki ilk AWC Turnuva Serisi iki çevrimiçi kupalı rekabetçi sezona ve iki yüz yüze turnuvaya dayalı olacak. Bunlar arasında bir seri ortası LAN partisi ve yaz aylarında gerçekleşecek, bu yılki Battle for Azeroth finalleri benzeri bir final etkinliği yer alıyor.

Uluslararası Destansı Zindan Karşılaşmaları (Mythic Dungeon International)

Mythic Dungeon International ikinci yılı için yeni bir zindanla geri dönüyor. Bu yıl geçtiğimiz yıllara oranla işler biraz daha farklı.

Format değişiklikleri

Bu sezonun en önemli değişikliklerinden biri grupların tanımlamasıyla ilgili. Hâlâ iki farklı grup olsa da eskiden olduğu gibi Doğu (East) ve West (batı) olarak keskin bir şekilde ayrılmayacaklar.

  • Avrupa ve Asya (EU/Asya) grubunda Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Kore, Çin ve Tayvan’dan oyuncular yer alacak
  • Amerika (AMER) grubundaysa Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan katılan oyuncular yer alacak

Takımların gruplara ayrımı bünyelerindeki oyuncuların ağırlıklı olarak hangi ülkelerden olduğuna bakılarak yapılacak.

Şimdiye kadar gerçekleşmiş en heyecanlı MDI sezonundan yüz yüze bir LAN partisi olmadan söz edemeyiz. Finallerde takımlar 300.000$’lık ödül havuzundan pay almak için mücadele edecek.

Ayrıca tüm MDI sezonları kendi içlerinde özgün bir etkinlik olarak sayılacak ve hepsinin kendi LAN finali olacak.

PUBG Corp., Coronavirüs Nedeniyle PGS Berlin Etkinliğini İptal Etti

Nisanda başlayacak yeni sezonla ilgili daha fazla bilgi için MDI espor sayfasına göz atabilirsiniz.

Yeni zindan

Mechagon Operasyonu’yla rotasyona yeni bir zindan ekleniyor. Bu zindan toplamda 8 zorlu boss içeren iki farklı kanada ayrılıyor – Junkyard ve Workshop.

Yeni özellik

Visions of N’Zoth içerik güncellemesiyle yeni bir rekabetçi oyun sezonu ve yeni bir özellik olan Uyanmış (Awakened) geliyor.

Uyanmış özelliği aktif olduğunda oyuncular zindan boyunca çeşitli obeliskler keşfedecekler ve bunlar, perdenin ötesinden oyuncuları Ny’alotha’nın gölgeler diyarına çekecek. Bu diyarda oyuncular N’Zoth’un çok güçlü bir hizmetkârıyla yüzleşecek. Şayet bu hizmetkarı yenmeyi başaramazlarsa hizmetkâr son boss’un yanında yer alacak.

Hem Uluslararası Destansı Zindan Karşılaşmaları hem de Dünya Arena Şampiyonası’ndaki tüm bu değişiklikler BlizzCon 2019 gibi yıl sonunda gerçekleşen WoW espor etkinliklerinde de değişimler demek. Blizzard’ın bu konuda da planları var ve ilerleyen günlerde daha fazlası paylaşılacak.

İlk kupa için kayıt yaptırmak isteyen oyuncular Battlefy Sayfasını takip edebilirler.

2020 Overwatch League Sezonu New York ve Dallas’ta Başladı