Kategoriler

2014’ün En İyi MMORPG Oyunları

Çok sayıda oyuncunun kendi karakterlerini yaratarak bilgisayarlarından çevrim içi olarak birlikte oynadığı MMORPG türünün başlangıcı 1997 yılına kadar dayanıyor.

1997 yılında Richard Garriott tarafından geliştirilen Ultima Online (Gelmiş geçmiş en iyi MMORPG oyunudur. Aksini iddia ederseniz yanarsınız. – Ceyda), EA Games tarafından piyasaya sürülmüş ilk MMORPG oyunudur. MMORPG oyunlarının atası ise, 1974 yılında MUD (Çoklu Oyunculu Zindanlar) grafik yapısına sahip Steve Colley’in geliştirmiş olduğu Mazewar oyununa uzanıyor. Günümüzde ise, MMORPG oyunları birçok oyuncunun gözdesi haline geldi. Devasa haritalarda oyuncuların birbirleri arasında kıyasıya geçen mücadeleleri, bu oyun türünü de gün geçtikçe geliştirmeye devam ediyor. Gelin birlikte bu yılın öne çıkan MMORPG oyunlarına yakından bakalım. (Hatırlatma – 2014’ün En İyi MMORPG Oyunları listemizde henüz beta aşamasında olan oyunların olduğunu da belirtelim.)

World of Warcraft: Warlords of Draenor

Blizzard’ın yıldızlarından biri olan World of Warcraft, tüm dünyada yaklaşık on milyona yakın oyuncuya sahip devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur. Bu sene 10. yılına giren World of Warcraft’ın yeni eklenti paketi Warlords of Draenor ile çok çok eskilere gidiyoruz. Blizzard, yeni oyunda bizi daha iblisin kanının içilmediği yıllara, Orc’ların vatanı olan Draenor’a götürüyor. Bizim hikayemiz de tam burada başlıyor. Warlords of Draenor’da Grommash Hellscream (Warsong Klanı), Ner’zhul (Shadowmoon Klanı), Durotan (Frostwolf Klanı), Blackhand (Blackrock Klanı), Kargath Bladefist (Shattered Hand Klanı), Killrogg Deadeye (Bleeding Hollow Klanı) olmak üzere 6 adet klan bulunuyor. Ayrıca oyunun hem PvE hem de PvP oyun yapısına sahip olduğunu hatırlatalım.

Oyuna ilk giriş yaptığımızda Azeroth’ta bulunan The Dark Portal’dan geçerek Draenor’da başlıyoruz. Sonrasında araya giren bir sinematiğin ardından yeni görevlerimiz açılıyor. Artık sürekli eşya düşürmeniz için dungeon ve raid yapmanız gerekmiyor. Oyunda size verilen bazı görevler ile de eşya setinizi dizebiliyorsunuz. Warlords of Draenor ile World of Warcraft dünyasına gelen belki de en büyük özellik garnizonlar oldu. Çoğu MMORPG oyununda gördüğümüz ve heves ettiğimiz garnizon sistemi, artık World of Warcraft’ta da yer alıyor. Peki garnizonlar ne işimize yarıyor? World of Warcraft’ın önceki oyunlarında eşya yapmanız için ilk önce o mesleği öğrenmeniz gerekiyordu ve oyun en fazla iki dalda meslek sahibi olmamıza izin veriyordu. İşte yeni oyundaki garnizon topladığı maden ve mineraller sayesinde artık istediğimiz eşyayı yapabileceğiz. Hatta, kendi garnizonunuza işçi de alabiliyorsunuz. Bunun sayesinde hem size oyunda takipçi kazandıracak, hem de alacağınız işçilerin deneyim puanı ve gold kazanmasını sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca, garnizonunuzu 3. seviyeye kadar geliştirebiliyorsunuz.

Fragtist - World of Warcraft Warlords of Draenor_2 (752 x 349)

Garnizonlar, World of Warcraft dünyasına gelmiş en farklı ve en ilgi çekici yenilik. Warlords of Draenor ile birlikte World of Warcraft’ta artık seviyemiz 100’e çıkıyor. Seviyeniz 100’e ulaştıktan sonra zindanlardan eşya düşürmeye, para toplamaya ve oyunun sonuna ulaşmaya çalışıyorsunuz. Warlords of Draenor’da karakterlerimizin görsel efektlerinin yenilendiğini görüyoruz. Bu yeniliği birçok World of Warcraft oyuncusu olarak uzun zamandır bekliyorduk. Oyunun Warlords of Draenor ek paketinin çıkmasıyla, serinin önce çıkan tüm eski oyunları da Battlechest’e eklenmiş durumda. Alacağınız Battlechest paketi ile artık 90. seviye kadar gelebiliyorsunuz. Bu da daha World of Warcraft evrenine adım atmamış birçok oyuncu içinde güzel bir haber diyebiliriz. Son olarak, oyunun 13 Kasım 2014 tarihinde piyasaya çıktığını hatırlatalım. Daha detaylı bilgi için sizi incelememize alalım.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11