Activision Blizzard Yaklaşık 800 Çalışanını İşten Çıkardı Activision Blizzard Yaklaşık 800 Çalışanını İşten Çıkardı
Activision Blizzard'ın yüzlerce çalışanını işten çıkaracağı iddiaları gün yüzüne çıkmıştı ve firma, 800 çalışanın işine son verdi. Activision Blizzard Yaklaşık 800 Çalışanını İşten Çıkardı

Activision Blizzard’ın yüzlerce çalışanını işten çıkaracağı iddiaları gün yüzüne çıkmıştı ve şimdi de firma, yaklaşık 800 çalışanın işine son verildiğini açıkladı.

Haberler, firmanın dördüncü çeyrek değerlendirme toplantısından geldi. Yapılan açıklamada işten çıkarılanların çoğunlukla ‘bir geliştirme sürecinde yer almayan’ çalışanların arasından yapıldığı vurgulandı.

Aslında Activision Blizzard için işler genel olarak iyi gidiyor ancak firma, bazı oyunlarından istediği geliri elde edememiş durumda. Firmadan Collister Johnson, Overwatch ve Hearthstone gibi oyunlarda, mikro-ödeme yapan oyuncuların azalıyor olmasından bahsetti toplantıda. Bu tür sebeplerle yaklaşık 800 kişinin, yani bütün çalışanların yüzde 8’inin işine son verilmiş durumda.

Öte yandan Blizzard’ın 2019 yılı için büyük bir oyun planının olmadığı da söylendi. En son duyurulan mobil oyunun dışında, AAA çapında bir Diablo oyunu bekleyenler için kötü haber bu.

Ancak 2019’un yeni Call of Duty oyununda, Black Ops IV’ün aksine bir hikaye modunun yer alacağı da duyuruldu. Bildiğiniz üzere Black Ops IV hikaye modunu çıkarıp yerine Blackout isimli battle royale modunu koymuştu. Bu durum oyunun satış rakamlarını olumsuz yönde etkilemese de Activision Blizzard hikayeli Call of Duty oyunlarına geri dönüş yapmak istiyor anlaşılan. Yeni oyunun senaryosunun tamamen yeni olacağı da vurgulananlar arasında. Bu dönüşün sebeplerinden biri Bungie’nin Destiny markasıyla beraber firmanın bünyesinden ayrılması olabilir. Activision Blizzard, açığı Call of Duty serisiyle kapatmaya çalışacak gibi görünüyor.