Activision’ın Call of Duty’deki Mara Karakteri Çalıntı mı? Activision’ın Call of Duty’deki Mara Karakteri Çalıntı mı?
(Haber Bülteni) Activision, Call of Duty: Modern Warfare ve Call of Duty: Warzone oyunlarından bilinen Mara karakteri yüzünden davalık oldu. Dava sebebi ise Mara’nın,... Activision’ın Call of Duty’deki Mara Karakteri Çalıntı mı?

(Haber Bülteni)

Activision, Call of Duty: Modern Warfare ve Call of Duty: Warzone oyunlarından bilinen Mara karakteri yüzünden davalık oldu. Dava sebebi ise Mara’nın, daha önce yaratılmış olan Cade Janus isimli başka bir karaktere çok benziyor olması.

Cade Janus karakterini yaratan Clayton Haugen’in hukuk firması yaptığı açıklamada; Haugen’in kendi hikayesini güçlendirmek için, model Alex Zedra ile fotoğraf çekimi yaparak çeşitli film şirketlerinin dikkatini çekmeyi amaçlamış olduğunu ve bu görüntüleri detaylarıyla birlikte kendi web sitesinde yayınladığını bildirdi. Her ne kadar bu web sitesi aktif olmasa da, Instagram hesabında bu gönderiler, karakter hakkında isim veya detay olmaksızın duruyor. Davalı taraf, Activision’ın Mara karakterini geliştirirken Haugen’in görüntülerini kullandığını ve yine Haugen’nin birlikte çalıştığı aynı model ve makyöz ile çalışarak orjinal karakteri taklit ettiğini iddia ediyor.

Call of Duty karakteri Mara, Modern Warfare’in birinci sezonunun bir parçası olarak 2019 yılında ortaya çıkmıştı. O zamandan bu yana Mara Call of Duty Mobile ve Warzone’da bulunuyor.

Yine benzer bir davaya konu olan Activison, bu sefer de Call of Duty: Black Ops 4’teki Kahinin G.I. Bro ‘nun bir kopyası olmasıyla suçlanıyor. Dava, Nisan ayında başlayacak. Activision, geçmişte de benzer davalarda kendini başarı ile savunmuştu. Bakalım bu sefer bunu başarabilecek mi?

 Pakize Kaya Bodur

Oyun oynayarak para kazanma hayalini PC Gameworld'de bir dönem gerçekleştirmiş, 2D Prince of Persia ile başladığı oyun hayatına rpg ve strateji oyunları ile devam etmiş, Sid Meier's Civilization'ın büyük hastası, Star Wars sever.